Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie

Dane deweloperów giełdowych: Sprzedaż w IV kwartale wyższa r/r o prawie 7%: https://www.wykop.pl/link/5910563/deweloperzy-juz-wyzdrowieli-mocne-wyniki-za-iv-kwatal-nowy-rekord-sprzedazy/

Dodałem, bo wczoraj była wielka gównoburza, że ktoś miał czelność obliczyć ile w całym roku zdrożały mieszkania, a przecież w I kwartale nie było pandemii. W IV już była.
  • 14
@sudety: Potwierdzam, z moich skromnych obserwacji wynika, że sytuacja się unormowała. W segmencie rynku, który mnie interesował (Warszawa, mieszkania >100m2) przestała rosnąć liczba ofert. Wzrost bazy ofert był o jakieś 20% i przestał rosnąć koło listopada. Wszystkie nowe oferty są za kosmiczne pieniądze. Z własnego podwórka: brat miał wolne 500k PLN, ponieważ lokata dawała mu 0,1% a spóźnił się z zakupem złota przed pandemią to kupił bliźniaka pod wynajem w grudniu.
Widzę, że "zapomnieli" dodać, że u 6 deweloperów wynik uwzględnia również rezerwacje bardzo często robione przez spekulantów, którzy wystawiają je na otodom za wyższą cenę i liczą na jeleni. Jeśli nie znajdą, to mieszkania wracają do dewelopera.


@systemluster: wiadomo może jaka jest skala tego zjawiska?
@systemluster: A oki, myślałem że masz jakieś oficjalne informacje, a nie gwiazdkę na bankierze którego w zależności od tematu - obsmarowujesz błotem lub plusujesz i rozsyłasz po wykopie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Udanego dnia
bankierze którego w zależności od tematu - obsmarowujesz błotem lub plusujesz


@sudety: Czyli mówisz, że bardzo emocjonalnie podchodzisz do serwisów finansowych ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli portal kilka razy napisze nieprawdę, to już nie można z niego korzystać?

Osobiście wolę po prostu napisać, gdy mija się z prawdą.

A oki, myślałem że masz jakieś oficjalne informacje, a nie gwiazdkę na bankierze


Mógłbym wkleić linki do raportów deweloperów,
deweloperów


@systemluster: Kompletnie bez emocji, bardziej mnie ciekawi wasz charakter niż ceny mieszkań. Po prostu myślałem że masz takie informacje choćby z raportów spółek które od tego roku zaczeły umieszczać takie informacje w swoich raportach. Ale spoko, lepszy bankier niż pudelek :)
Po prostu myślałem że masz takie informacje choćby z raportów spółek które od tego roku zaczeły umieszczać takie informacje w swoich raportach.


@sudety: Deweloperzy będący na giełdzie co kwartał raportują dane na temat sprzedaży na swoich stronach internetowych. Bankier zbiera te dane i tam gdzie są uwzględnione rezerwacje dodaje, a właściwie do tej pory dodawał takie informację, że deweloper uwzględnia również rezerwacje.
@sudety: nie twierdzę, że ta mityczna bańka walnie i mieszkania będą chodzić po 2 tys. zł za metr, ale te wnioski mi nie pasują do danych. Z tabelki wychodzi, że w 2019 roku wymienieni developerzy sprzedali 31330 mieszkań, a w 2020 - 30332. Czyli spadek o 3,2%.

Czyli sprzedaż mieszkań r/r spadła, jedynie jeśli porówna się ostatni kwartał to sprzedaż ta będzie wyższa. Co więcej, z danych za rok 2017-2018 wynika,