Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Bolą mnie plecy już od jakiegoś czasu i nie wiem co z tym zrobic. W glowie mam #fizjoterapia ale co jeśli problem jest poważniejszy? Do jakiego lekarza się udać z bólem pleców?

Ostatni raz u lekarza byłem z siedem lat temu(nie licząc dentysty)

Szczerze nie wiem jak ugryźć temat ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ja nawet nie wiem jak ogarnąć lekarza na nfz

#lekarz #medycyna
  • 20
@Anty_Chryst: Powoli, za darmo i bez większych efektów: lekarz POZ wystawia skierowanie do neurologa, neurolog wystawia skierowanie na MRI odcinka kręgosłupa, w którym masz dolegliwości, zapisujesz się na MRI, wykonujesz je, czekasz na opis zdjęć, wracasz do neurologa na konsultację, dostajesz skierowanie na rehabilitację ambulatoryjną + receptę na leki, rehabilitacja działa częściowo jako placebo a częściowo faktycznie coś pomoże.

Szybciej, prywatnie i z lepszymi efektami: zapisujesz się prywatnie na MRI j.w.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Poemat: tym MRI badaja cały kręgosłup bo problem jest taki, że codziennie mnie boli w innym miekscu, tydzień temu bolało mnie po lewej stronie na wysokości kości ogonowej, teraz mnie boli centralnie na środku, a wczoraj mmie bolało trochę ponad kością ogonową xd
@Anty_Chryst: Po pierwsze gdzie na tych plecach Cię boli? Dół pleców, środek? itp. Ból jest po lini kręgosłupa, czy bardziej z boku? Promieniuje do kończyny dolnej/górnej? Odczuwasz mrowienie kończyn?
@Anty_Chryst: Na razie obstawiałbym przeciążenie więzadeł i ścięgien.
Ćwiczenia na rozciągnięcie więzadle, ćwiczenia rehabilitacyjne na odcinek lędźwiowy. Do tego ciepłe okłady na kręgosłup lędźwiowy - np. dobrze się sprawdza poduszka elektryczna.
Jak nic nie pomoże to MRI lędźwiowego.
obstawiałbym przeciążenie więzadeł i ścięgien


@Variv: Które więzadła i które ścięgna dają dolegliwości bólowe na odcinku LS kręgosłupa, zmieniające się raz bocznie od osi strzałkowej a raz centralnie?
@Poemat: A ktoś powiedział, że ma problem z jednym więzadłem czy ścięgnem? Zapewne ma przeciążony cały odcinek lędźwiowy. - jednak skoro nie ma mrowienia lub promieniowania bólu do kończyny dolnej to ucisku na nerwy nie ma. Wiec szansa na dyskopatię maleje. - lub jest bardzo niewielka.
skoro nie ma mrowienia lub promieniowania bólu do kończyny dolnej to ucisku na nerwy nie ma


@Variv: Mrowienie czy promieniujący ból wcale nie oznacza zero-jedynkowo na praksję nerwów rdzeniowych. Zrób sobie test - uciśnij n. łokciowy w miejscu, w którym jest swobodny do niego dostęp, tylko z minimalnym oporem przez jakieś 20 minut i zobacz co się stanie. Wystarczy delikatna protruzja i może to powodować spięcie mięśniowe całej okolicy biodrowo-żebrowej bez
@Anty_Chryst Pocieszę Cię. Nie ma znaczenia jak śpisz oraz jeżeli nie masz poważnych problemów neurologicznych to nie musisz robić drogiego rezonansu. Zdiagnozować Cię może ogarnięty fizjoterapeuta, od tego są testy diagnostyczne. Od jak dawna masz problem z kręgosłupem i czy poza pracą ruszasz się (w sensie czy jakiekolwiek inne aktywności ruchowe podejmujesz)?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Dimonn: od jakichś trzech tygodni bolą mnie plecy prawie codziennie. Nie jest to ból uniemożliwiający chodzenie, po prostu czuję dyskomfort i tyle

Chodzę z psem, chodzę do sklepu i coś tam trenuje w domu, jakieś pompki, skłony, przysiady, czasem się poroluje, a od dzisiaj wlatują do treningu podciągnięcia i to w sumie tyle z aktywności ruchowej po pracy
@Anty_Chryst Od jak dawna ćwiczysz? Czy w twoim treningu nastąpiły jakieś większe zmiany np. nowe ćwiczenia, dynamiczna zwiększenie obciążeń, może w pracy jakieś nowe zadania?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Dimonn: w sumie to półtorej miesiąca temu przestałem się podciągać i teraz wracam
W pracy po staremu, a miesiąc temu zmieniłem łóżko na o wiele miększe i nie wiem czy to nie przez to, czy ciało przez tą miękkość nie układa się źle i przez to boli mnie codziennie w innych miejscach, nie wiem ¯\_(ツ)_/¯
@Anty_Chryst Skoro okres kiedy pojawiły się pierwsze dolegliwości pokrywa się ze zmianą materaca, może mieć to wpływ, choć wątpie, że to jedyna przyczyna. Przyjrzałbym się jeszcze technice ćwiczeń. Najprawdopodobniej masz jakiś problem mięśniowo-powięziowy, ale żeby móc powiedzieć coświęcej trzeba Cię zbadać jak pisałem wyżej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jason_Stafford: @Poemat: @Variv: @Dimonn: jeszcze jedno mi się przypomniało, otóż bóle na początku zaczynały się od tego, że stałem np. pięć minut.
Cztery godziny chodziłem, ruszałem się i nic, jak stanąłem na dosłownie głupie pięć minut to nagle plecy mnie zaczynały boleć i już tak zostawało do końca dnia. Dopiero od jakiegoś tygodnia bolą mnie plecy od samego przebudzenia.

Też już robiłem wpis o tym jakiś czas temu