Wpis z mikrobloga

@wojteksrz: wez jakiegos etfa na sp500, np spy5.l
L, przynajmniej mniejsze ryzyko niz np. w metalach czy rynkach rozwijajacych sie.

Duzo nie zarobisz,ale wiecej niz na lokacie i stresow mniej
@wojteksrz: To już zależy jakie straty jesteś w stanie znieść, wiadomo zysk wyższy to i straty mogą być wyższe, następnie zastanów się czy inwestowanie w ETF 500 zł się opłaca bo biura maklerskie mają prowizje (chyba, że jakieś XTB nie ma?).

Jak chcesz 3mać do emerytury to popatrz na konta IKE (będziesz zwolniony z podatku belki), a wcześniej też idzie wypłacić :)

Ogólnie ja na IKE mam ETFy co dywidendy płacą:
@wojteksrz: na GPW powinny być niedługo dwa ETFy - na SP500 i NASDAQ100 od Beta Securities. Oba mają przynajmniej częściowo replikować indeksy fizycznie (czyli po prostu kupując akcje), a nie syntetycznie jak ETF SP500 od Lyxora oraz mają zabezpieczać ryzyko walutowe. Opłata za zarządzanie ma być 0,9% rocznie na początku, czyli wysoko, ale kupując ETFy gdzieś na rynkach zagranicznych, prowizje będą wyższe plus dojdzie ryzyko walutowe, więc to może się opłacać,
@wojteksrz: a no i w przypadku ETFów na akcje warto wiedzieć o co chodzi z tymi co mają oznaczenia TR (Total Return) - zwykłe ETFy będą generalnie wypłacać dywidendę i jeśli nie masz ich na koncie IKZE/IKE to zapłacisz podatek belki. W przypadku TR, dywidenda jest reinwestowana w akcje, co w praktyce podwyższa wartość funduszu na każdą jednostkę. Jest to lepsze ze strony podatkowej, bo nie masz obciążenia każdej wypłaty z
@wojteksrz: obczaj różne opcje - jeśli chcesz oszczędzać w kontekście emerytury, to warto założyć IKZE + IKE - także ogarnąć co to jest i jak działa. U nas masz dwie opcje na IKZE/IKE maklerskie - bossa lub mbank, oba mają dostęp do rynków zagranicznych, ale jest to średnio wygodne i raczej drogie, plus raczej nie opłaca się trzymać czegokolwiek amerykańskiego płacącego dywidendy - obie platformy mają dostęp do rynków zagranicznych przez
@wojteksrz: jeszcze istotna uwaga - wiele osób nie zastanawia się nad podatkami/kosztami przy inwestowaniu, ale jak zamierzasz inwestować w długiej perspektywie, to warto się doszkolić z takich rzeczy. Możesz kupować dobre instrumenty, ale podatki i koszty zjedzą zyski. Dla przykładu, ja dzięki IKE+IKZE zaoszczędziłem 1200 PLN na podatkach za 2020.
@wojteksrz: Przerabiałem temat w listopadzie. Sporo czytałem na r/financjialindependence i investopedii. Przestudjowałem troche ETFów dostępnych w EU. Z moich obserwacji wynika, że powszechnie przyjętą zasadą w tej chwili jest:
1. Gromadzenie oszczędności na tzn. "tax advantaged account". Na podwórku polskim jest to IKE i IKZE.
2. Inwestowanie w ETF na indeksy światowe, np. MSCI World albo FTSE All-World. Tu często padają 2 opcje: 80%/20% rynki rozwinięte/emerging, lub 70%/30%.
3. Zgromadzenie 30-ktorności
@Vitz: Z tego co widzę, jest to ETF dystrybucyjny, czyli wypłaca dywidendy. Pytanie, czy ta wypłata dywidendy wiąrze się z płaceniem podatku. W kontekście strategii, o której pisałem wyżej, raczej unika się ETFów dystrybucyjnych ze względu na to, że wypłata dywidend wiąrze się zazwyczaj z płaceniem podatku (nawet w przypadku IKE/IKZE), co pomniejsza zyski. Przykładowo jeśli ETF działa na terenie Stanów, to wypłata jedo dywident jest na starcie obciążona bodajże 15%