Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Miraski i mirabelki pracujące zdalnie z polski dla firm w #uk bez polskiego oddziału - jak wygląda kwestia podatków i rozliczania się z fiskusem/ZUSem?

Znalazłem się w sytuacji która zmusi mnie na zjazd do polski na ok. 4 lata (po czym planuję wrócić do UK) i chciałbym dalej pracować dla firmy w której jestem zatrudniony.

Pracuję na bezterminowej (nie wiem czy to właściwy termin) umowie o pracę.

Zarobki są całkiem ok (~40k brutto na północy kraju, nie #programista15k) ale wizja ponad 50% podatku od całości w przypadku pozostania na UoP troszeczkę przeraża więc zastanawiam się jak to ugryźć. Jakie podatki płaci się w Polsce i w UK będąc na UoP i pracując dla zagranicznego pracodawcy bez oddziału w Polsce?

#sysadmin #informatyka #podatki #pytaniedoeksperta
  • 14
Co ci zrobią? Jak nie będziesz używał polskiego konta to nie mają wglądu w hajsy. UK nie jest już w Unii


@Gollumus_Maximmus: do czasu, kiedy ktos uprzejmy nie #!$%@? do skarbowki, ze gosc pracuje dla firmy w uk i nie wiadomo czy sie rozlicza w pl.
@Gollumus_Maximmus: Typ chce mieszkac kilka lat w Polsce, jest doroslym chlopem co zarabia dobra kase i Ty mu kazesz takie bajeczki rozpowiadac? Dobre sobie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Skarbowka w Polsce jest bezlitosna i nie wiem czy maja dostep do angielskich kont. Podejrzewam, ze moga wystosowac pismo do angielskiej skarbowki z zapytaniem czy taki a taki pracuje i ile zarabia, bo jest podejrzany o uchylanie sie od
@Budo: Albo korzystać z monzo czy revoluta jak ma brytyjskie konto. Pyta to szukam potencjalnych pomysłów. Nie mówię że musi tak zrobić. Jeżeli chodzi o mnie to te scierwa z wiejskiej nie dostaną ode mnie więcej niż brak szacunku i poważania.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Gollumus_Maximmus @Budo: o to to to! Najbardziej właśnie boję się że ktoś kiedyś przypadkiem coś powie nie tej osobie co trzeba i później potoczy się jak się potoczy. Mimo, że sam chciałbym, aby moje podatki były zarządzane w inny sposób, tak nie zamierzam użerać się ze skarbówką i później zastanawiać się czy jakiś urzędnik któregoś pięknego dnia nie zapuka do moich drzwi.

Pójdę raczej za poradą @scobos i założę sobie JDG.
@mlglegitnoscopez na gov.uk poszukaj working from abroad, z podatku mogą Cię zwolnić, z ni już różnie, w Polsce płacisz normalnie. Dostęp do informacji o zarobkach jest na podstawie umów miedzynarodowych, wyjście z UE tu za wiele nie zmienia afaik, wystarczy zapytanie polskiej skarbówki. Konto nie ma nic do tego, możesz palić tymi pieniędzmi w piecu nawet, info o zarobkach pójdzie od skarbówki do skarbówki. Nie mam pojęcia jaka jest szansa że akurat