Wpis z mikrobloga

Mirki jak miał z was ktoś kiedyś nogę w gipsie, to jak u was wyglądało później chodzenie po ściągnięciu?
Pierwszy raz mam gips i nie mam pojęcia co to będzie. Mam taki do połowy łydki.
Ogólnie złamałem sobie V kość śródstopia i mam gips do 11.02, teraz przeczytałem na necie, że niektórzy mają problem z chodzeniem po noszeniu takiego gipsu i sam widzę po tej nodze, że trochę zmarniała względem tej zdrowej.

Czy powinienem może zacząć robić teraz jakieś ćwiczenia, aby ta noga później była sprawna? Lekarz mówił mi aby nie obciążać tej nogi, ale może zamontować jakiś ciężarek i nią pomacham chociaż na leżąco?
Czy od razu po ściągnięciu gipsu mogliście normalnie chodzić czy jeszcze jakiś czas śmigaliście o kulach?

Ogólnie to muszę zacząć pracować i się zastanawiam czy od razu będzie to możliwe czy raczej mam się nastawiać na kolejny okres siedzenia na tyłku.

#ortopedia #sport #medycyna
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wonsztibijski: na początku będzie ci się dziwnie chodziło, noga trochę słabsza, musisz uważać jak stawiasz stopę żeby znowu czegoś nie uszkodzić. Teraz się oszczędzaj i nie obciążaj tej stopy.
@wonsztibijski We wrześniu miałem nogę w gipsie przez 3 tygodnie, po naderwaniu więzadła w stawie skokowym. I tak, potwierdza, po zdjęciu gipsu noga była osłabiona, stawy zastane, mięśnie przykurczone mimo że starałem się nią w tym gipsie ruszać w ograniczonym zakresie na jaki pozwalał oraz zginać i prostować palce. Nie ma szans żebyś mógł zaraz po zdjęciu gipsu normalnie śmigać. W moim przypadku dostałem walkera, nakaz chodzenia przez kolejne 2 tygodnie o
@kuba776: Ściągneli mi ten gips, stopa zimna ciągle jak lód. Myślałem, że tak ma być. Ten lekarz z NFZ kazał mi miesiąc czasu jej nie obciążać jeszcze i nie chodzić.
Muszę do 22 już śmigać normalnie to poszedłem do fizjoterapeuty, zmierzył mi temperaturę, a tam 32 stopnie na tej stopie.
Powiedział, że miesiąc to za długo i jakbym jeszcze kilka dni miał taką zimną tą stopę to już zespół jakiś tam
@wonsztibijski Nie mam wykształcenie medycznego, ale te zlecenie lekarza to jakieś z dupy skoro kość się zrosła, to powinno się zacząć pracować nad przywróceniem sprawności w nodze, a nie dalej ją osłabiać przez brak obciążeń.

Co do tego co mówi fizjoterapeuta, to ja po rozpoczęciu rehabilitacji widziałem progres z dnia na dzień. Jazda autem, to raczej nie jest jakieś wielkie obciążenie dla nogi, więc spokojnie powinieneś 22, być w stanie wciskać pedały.
@kuba776: Właśnie na tym zdjęciu nie zrosła się w pełni. A ten fizjo stwierdził, że skoro nie ma obrzęku, stopa nie jest tkliwa i temperatura nie jest podwyższona to nie powinno być przeciwskazań do tego aby ją obciążać.
Pewnie więcej mi powie jak mu to RTG przyniosę.

Już teraz po tym co mi pomasował tą stopę czuję poprawę, bo palce miałem ciągle zadarte do góry, a teraz po tym masażu i