Wpis z mikrobloga

Mam ogrodek malutki od zeszlego lata, chcialabym podbic sobie skillsa i tulipany i inne byliny powrzucalam pod koniec stycznia do ziemi (no wiem, ze pozno, ale u mnie troche cieplej jest niz w polsce i napewno wzejda). Mam juz nasionka papryczek, ziolek, kwiatow i poziomki. Papryczki chce juz na dniach kielkowac. Macie jakies tippy dla poczatkujacego? Jak wyscie zaczynali ogrodek, a porownujac do wiedzy terazniejsze co byscie inaczej zrobili? Mam juz na ogrodku paroletnie orzechy i roze, ale przeszkadzaja w sumie i chcialabym je mocno poucinac by byly mniejsze xd zrobie im krzywde? #ogrodnictwo
  • 8
@Vittel: jak ja zaczynałem. Postawiłem tunel na rzodkiewkę, sałatę, pomidory i to jest najlepsze co można zrobić. Resztę warzyw już na polu siałem i bez większego problemu rosły, ostatnio nasadziłem krzewów owocowych i właściwie tyle. Czasami sypnąłem jakiegoś nawozu, obornika do tunelu. Zrobiłem też odwodnienie i cała woda z rynien pędzi do zbiornika. Filozofii w sianiu i sadzeniu nie ma tylko trzeba dowiedzieć się jakie opryski potrzeba, głównie to pomidory łapie
@Qullion: ja mam taki dosyc tyci ogrodek, a kompostownik czytalam najlepiej metr na metr miec, a to juz dla mnie za duzo miejsca. Lepiej wyjde i tak kupujac gotowce bo i malo tego potrzebuje :) pytanie czy bawic sie w jakies kory, wlokniny i zrebki? Ogolnie wszystko mi jak glupie rosnie bo mam obok rzeke wiec ziemia oprocz tygodniowych upalow jest wilgotna caly czas, no i nikt nie dbal tu o
@Vittel: kompostownik może być i plastikowy jak brakuje miejsca. Ja nie bawię się kory i zrębki, a włókniną przykrywam ogórki. Kwiatów i tym podobnych nie mam bo i po co, miejsce musi być na warzywa, dookoła posadziłem krzewy owocowe i one będą stanowić żywopłot. Duże drzewa nie są zbyt pożądane na małej działce i przy ogrodzie, jak już to dobrze gdyby zacieniały tunel, a nie sam ogród. Poza tym zrzucają liście
Papryczki chce juz na dniach kielkowac. Macie jakies tippy dla poczatkujacego?


@Vittel: Są na wykopie dwa poradniki

https://www.wykop.pl/wpis/15223165/chili-chilihead-ostrezarcie-domowyogrod-rosliny-pa/

https://drive.google.com/file/d/1TSBrO0qLfitHd_pVHeahBjzKeB5Pp6jG/view

Mam juz na ogrodku paroletnie orzechy i roze, ale przeszkadzaja w sumie i chcialabym je mocno poucinac by byly mniejsze xd zrobie im krzywde?


@Vittel: Pod orzechami nic Ci nie będzie rosło, jak chcesz ciąć to tnij póki mrozy kiedy nie płyną soki żeby rana mogła sie zagoić do ocieplenia sie