Wpis z mikrobloga

@Raf_Alinski: Możesz wyjaśnić dokładnie jak to działa? Po co ceny za 1 kg czy 200 g jeśli to są zupełnie inne wartości. 1 kg ziemniaków, 1 kg rostbefu i 200 g masła to 100% w 2020. Jeśli to są procentowe zmiany to nie ma sensu odnosić ich do danej ilości. Po prostu cena masła wzrosła/ spadła o x procent. Nie ma tu znaczenia czy to było 200 g czy 20 kg.
@szary_obcy: co mówi?
Z tego co ja zrozumiałem to linie trendów poszczególnych towarów są z grubsza równoległe do lini trendu płacy minimalnej, ergo płaca rośnie mniej więcej równo z cenami, cbdu
@true-true: ?

to nie wykres cen tylko siły nabywczej (ile dóbr kupię za minimalną). Płaca rośnie równie szybko jak możliwość zakupienia za nią dóbr ergo często praktykowane pieprzenie że "hurr durr jak podniesiecie minalną o 50% to ceny wzrosną o 50% i efekt będzie żaden" to tylko tyle - pieprzenie. Historycznie patrząc mieliśmy kupę luzu do podnoszenia minimalnej i jej wzrost nie powodował równego wzrostu cen.

wykres mówi jasno, w 2000
@true-true: to nie jest wykres tego typu - traktuj 2020 jako punkt odniesienia nie jako wykres liniowy - tzn patrzac na np 2008 widzisz jaki procent pensji minimalnej z 2020 stanowila i ile towarow mozesz kupic procentowo mniej.
zajebiście czytelny wykres. Prócz jabłek i ziemniaków wszystko inne to zlew kolorów.


@thomekh: wydaje mi się, że ten wykres ma przedstawiać trend ogólny, a nie konkretne produkty