Wpis z mikrobloga

Network quiz na weekend!

Na wszystkich switchach w tej sieci uruchomiony jest protokół RSTP. SW1 został ustawiony jako Root Bridge poprzez obniżenie bridge priority do 4096. Wszystkie inne ustawienia są domyślne.
I pytanie brzmi czy PC1 będzie w stanie komunikować się z PC2?


#cisco #siecikomputerowe #ccna #ccnp
StringerBell - Network quiz na weekend!

Na wszystkich switchach w tej sieci urucho...

źródło: comment_161321975949mCSAps2thtB1hFUT3yND.jpg

Pobierz

Czy PC1 będzie w stanie w stanie komunikować się z PC2?

  • tak 78.6% (33)
  • nie 21.4% (9)

Oddanych głosów: 42

  • 16
@kwitnaca-wisnia: Dokładnie tak, w ramach projektu przerabiałem 24 switche spinając je w ze sobą na końcu i czas rekalkulacji drzewa trwał dobre 3 minuty. Niestety switche nie obsługiwały G8032 ani innego protokołu ringowego :/
Zresztą, z tego co wiem dalej to działa :D
@StringerBell: Nie do konca sie zgodzę. Racja, wygaśnie ci max-hop, jednakże porty nie będą blokowane. Zostanie wybrany drugi root ale wciąż nie masz komendy bpduroot guard - więc defacto port nie będzie zablokowany. Będziesz narażony na pętle ale jednak w aktualnej formie sieć będzie działać. Mogę się mylić ale jednak sam pracowałem na podobnym środowisku, które działało na RSTP i dalej działa. Jak zastałem środowisko z 24 switchami to RSTP było
@WaxYL: Na podstawie tego co udało mi się ustalić port będzie zablokowany.

SW21:

Interface Role Sts Cost Prio.Nbr Type
------------------- ---- --- --------- -------- --------------------------------
Et0/0 Desg BLK 100 128.1 P2p Dispute

SW21 zablokuje port e0/0, ponieważ otrzymuje na nim inferior (w stosunku do Root Bridge) BPDU od SW22 z włączoną flagą Port Role: Designated.
I na chłopski rozum ma to sens. Skoro SW21 pierwotnie ustalił status swojego portu na Designated
@StringerBell: Nie wykluczam, był to miks vendorów - najprawdopodobniej musiały downgradować się do STP w takim razie. Ciekawy przypadek i tu ciekawi mnie to, czy osoba, która rzeczywiście wdrażała środowisko które zastałem wzięła to pod uwagę. Ja w ramach moich działań zmieniałem RSTP i robiłem pętelkę w celu zapewnienia redundancji. Wcześniej switche te były spięte L2 linkami światłowodowymi na ogromnych odległościach i niezła zabawa była przechodząc ze zwykłych wkładek na WDM
@WaxYL: Właśnie wpadłem na to, że w przypadku Twojego rozwiązania Root Bridge mógł być umieszczony mniej więcej na środku wężyka. I wtedy faktycznie wszystko będzie działać, bo do żadnego ze skrajnych switchy nie dojdzie BPDU z wartością MessageAge równą MaxAge. A tym przykładzie ja celowo umiesciłem RootBridge jako pierwszy switch, tak żeby ostatni miał z tym problem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ialath: powoli przygotowuje się do kolejnego egzaminu i tak sobie rozminiam różne przypadki i czytam dokumentację. A jeśli chodzi o bootcamp MPLS to jest mały problem - laptop, na którym nagrywałem wideo uległ awarii i muszę się wyjąć z niego dysk i się za to zabrać... Postaram się w przyszłym tygodniu to zrobić.