Wpis z mikrobloga

Hej. Jakie rybki dołożyć do 120L?
Mam 5x otosek
4 razborki karłowate
9 razbora espei

Kłopot jest taki, że espei ogromnie się boi, płoszy, próbuje rozbić o szybę. Niestety w pokoju często się przemieszczam, jest mocno jasno w nim. I nijak spokojnie nie pływają, tylko zawsze kotłują się z prawej tylnej strony.

Chciałbym dołożyć jeszcze z 10 jakichś maluchów.
Które z nich będą sobie spokojnie pływać i nie próbować się rozbić o szybkę?
- razbora galaxy (ponoć też płochliwa mocno)
- Danio lamparci
- Danio tęczowy
- Ryżanka japońska

Może ktoś ma z nimi do czynienia?
Albo jakiś inny pomysł?
Ps. Woda pH 6,5 - 25°C - GH6 - KH 0-1

#akwarium #akwarystyka
stanton7 - Hej. Jakie rybki dołożyć do 120L?
Mam 5x otosek
4 razborki karłowate
9 raz...

źródło: comment_1613340184eafevB2sBzJwZy9M8YTx2S.jpg

Pobierz
  • 22
@niepoprawny_marzyciel
Heh. Wiem. Nad tym pracuję. Przywalę protalonem, a potem może się to uspokoi. Woda dla rybek trująca nie jest, tylko nieładnie to wygląda. Ale już się tym zajmuję, zresztą długo. :p
A którą rybkę byś dorzucił?
ja bym odłowił rybki na 7-14 dni do innego zbiornika i zrobił kuracje pondem (srodkiem na glony do oczek wodnych), przedawkował go po podmianie rozposzczając regularnie z dolewana woda jakoś 5krotnie, po 2-3 dniach podmiana i powtórka, powtarzał bym ~14 dni aż nie będzie efektu wymaganego, potem duza podmiana i można wpuscić ryby.

edit co do rybek to fantom czerwony
@stanton7 więcej espei skoro się tak boją. Swoją drogą, nie masz problemu z karmieniem? Jak miałem espei i karłowate, to te drugie nie miały szans konkurować z espei i dostawały jedynie resztki
@stanton7 z małych rybek, które miałem nie biały się niczego tylko badisy bengalskie i drobniczki. Gdy ryb jest więcej, robią się śmielsze. Jest tło w akwarium i to co widać na tylnej ścianie to tylko odbicie? Wtedy bym zaczął od dodania tła i może więcej wysokich roślin, w których ryby mogłyby znaleźć schronienie. Bycie ciągle na otwartej przestrzeni na pewno nie sprawia, że czują się komfortowo.
@stanton7 masz na prawdę bardzo mało ryb i sporo powierzchni do pływania, wszystkie razborki które miałem były płochwliwe z natury. Ja bym upatrywał w tym problemu. Duża ekspozycja na światło i częsty ruch w okolicy akwarium działa odwrotnie. Rybki przyzwyczają się do naszej obecności, w końcu zdają sobie sprawę, że nic im nie grozi. Ja dołożyłbym i jednych razborek i drugich :P
@anotherguy
To nie jest zły pomysł. Mnie espei wpadło w oko od razu, mam sentyment do nich.
A ta karłowata czwórka to....
Umówiłem się z kimś na 15espei,ale dostałem tylko 11, więc po drodze z rozpędu zajechałem do sklepu po jeszcze cztery. I było tak na szybko, że dopiero na drugi dzień zauważyłem, że to inne. No cóż. Sklepik sobie zapamiętam odpowiednio. A maluchy zostały.
@stanton7: Może są zestresowane dodatkowo przez parametry wody. Nawet po glonach widać, że something is not yes.
Przecież KH = 1 to za mało. Ph nie skacze jak szalone? Dozujesz co2? Zmierz z samego rana, i wieczorem ph bo wydaje mi się, że są duże wahania skoro brak dobrego buforu z powodu tak niskiego kh, a to stresuje ryby, które może nawet chcą uciekać z akwarium skoro uderzają w szyby.
Zrobisz
@Kriegor Masz rację. W sensie wahań pH. Teraz wahania między rano a gaszeniem świateł jest 6,4-6-2.

Ryb żadnych nie planuję dodawać teraz. Na razie plan ogarnąć te glony i ustabilizować wodę. Pytanie o ryby to takie rozkminy na "za jakiś czas".

Niestety początki okazały się dla mnie trudniejsze niż myślałem. Ale zanim wrzucę "szkło plus osprzęt" na OLX, mam zamiar cierpliwie się uczyć i nauczyć.
@stanton7: nie daj się wrobić w żadną chemię, bo przegrasz tą wojnę doszczętnie. Glon w akwarium będzie, chyba że wytrujesz każdy inny organizm żywy w wodzie przed nim. Chodzi o to, żeby był pod kontrolą i nie rzucał się w oczy w minimalnej ilości. Najpierw ogranicz światło, bo to jest główne źródło problemów z glonami. Po drugie zbadaj poziom azotu, fosforu i potasu w wodzie żeby osiągnąć odpowiedni stosunek NPK. Najczęstszy