Wpis z mikrobloga

Hej, czy można coś zrobić i gdzieś "uderzyć" poza zgłoszeniem popytu na szybki internet światłowodowy? W mojej lokalizacji przewidziano jakieś działania do końca 2023 roku. Co ciekawe drugi budynek ode mnie (po tej samej stronie drogi – drugi tzn. sąsiad jest pierwszy, a kolejny sąsiad to już ten drugi), ma mieć przyłącze do końca tego roku. Wszystkie nasze trzy budynki są praktycznie działka w działkę. Umowa na internet po kablu od Orange kończy się w tym roku i fajnie by było jakby móc już skorzystać z przyłącza światłowodowego.

Jeśli ktoś jest w temacie to czy może przybliżyć mi kwestię tego kto ciągnie te łącza i czy mogę wtedy ewentualnie skorzystać z innego dostawcy niż Orange?

Jakieś pismo np. do UKE z zapytaniem może przynieść jakiś skutek w postaci np. podłączenia już w tym roku?

https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/
https://mapbook.uke.gov.pl/
https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/

@orange
#internet #swiatlowody #swiatlowod #orange #netia #siecikomputerowe #sieci #uke #cppc #popc
  • 14
@saczuser: Przede wszystkim to zależy od tego czy inwestycja w infrastrukturę jest z ogólnopolskiego programu i dotacji, czy to może ISP sam inwestuje.

Jak jest już po drugiej stronie ulicy to bezpośrednio do wykonawcy spróbuj uderzyć, albo ISPa i może uda się dogadać na przerzucenie linii napowietrznej.
@saczuser: Zglaszanie nic nie da. Zgloszenie do UKE pewnie nic nie da, oni ustalali biale plamy (adresy bez szybkiego internetu) lata temu. Zdarzalo sie tak, ze na srodku ulicy jeden dom nie byl biala plama poniewaz byl stawiany ostatni i nie byl w ewidencji gminy czy geodezji kiedy UKE organizowalo przetarg. Przeciez podales mapki, jak wpisujesz na nich swoj adresi wybierasz POPC w pierwszej wyszukiwarce to co Ci wyskakuje? Zaleznie od
@krzywy_kanister: Ale tu nie chodzi o to że mają ciągnąć kilometry do mnie tylko jak dwa domy dalej w planach jest podciągnięcie światłowodu do końca tego roku to czy jest szansa jeśli ja i sąsiad też zostaniemy podłączeni jeśli się upomnimy, bo to są domy jeden obok drugiego, a na mapce są 2 lata różnicy.
@saczuser: No i co z tego? To nie dziala tak, ze oni sobie przeciagna kabel od twojego sasiada. A jesli lapiesz sie na POPC oni sa rozliczeni per adresy z listy a nie za dodatkowe punkty ktorych nie bylo w przetargu. Nie odpowiedziales na pytanie, robi to Orange czy firma? Jesli nie Orange to nawet nie bedziesz z nimi gadal w tym temacie.
@krzywy_kanister: Ok. 300 m dalej już coś jest robione i jest to Orange. No i jak się łapię na POPC, ale w późniejszym terminie (właśnie te 2 lata) to jest szansa że zrobią to od razu czy trzeba swoje odczekać?
@saczuser: Projekt ma termin trwalosci, nie dam glowy czy przed jego zakonczeniem oni moga komercyjnie kogos podlaczac, chociaz zgodnie z opoznieniem przez pandemie czesc firm robi dodatkowe punkty. Musialbys dostac sie glebiej, do kogos odpowiedzialnego za dotacje w Orange czy projektowanie, na infolinii nic sie nie dowiesz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@saczuser: Jeśli chodzi o obszar POPC gdzie wykonawcą był Orange, będzie on robił tzw. dogęszczenia ale nie wcześniej niż dwa lata po oddaniu infrastruktury POPC. Nie ma innej możliwości. Ew. Sprzedawca może zgłosić coś takiego jak dorejonizowanie jakiegoś adresu, nie wszędzie oczywiście jest to możliwe. Jeśli byłaby to małopolska to mógłbym pomóc, ale trzeba byłoby coś z prywatnej kieszeni wysłupłać.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@saczuser: Jeśli już sąsiad będzie miał dostęp do infrastruktury i będzie to kwestia podpięcia sąsiedniego budynku który oficjalnie nie będzie miał możliwości wówczas do podłączenia to ok. 500/700. Jeśli mowa o budowie całej infrastruktury dla tych budynków <6000.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@saczuser: Jak sąsiedzi już będą rzeczywiście mieli, to daj znać to może i Ciebie uda się dorejonizować bez żadnych kosztów.