Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ogarnia ktoś z was ulgę termomodernizacyjną? Wpisałem na stronie podatki.gov maksymalną kwotę 53k i wyskoczył mi zwrot 8.9k (wcześniej dodałem jeszcze ulgę na dwójkę dzieci 2k zł).
Wydaje mi się że jest tutaj jakiś błąd bo gdzieś czytałem, że to max 2k zwrotu.
Do tego nie pokazuje mi teraz ulgi na dziecko tylko tą za remont.
Muszę wyliczyć maksymalną kwotę zwrotu, odjąć ulgę na dziecko i następnie brakującą kwotę z 53k a resztę zostawić na kolejny rok?
Pierwsze moje odliczenie w życiu i za bardzo nie ogarniam co mam z tym zrobić xd.
#pit #podatki
  • 19
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PoczciwyTlumaczRzeczywistosci: a jeżeli nie mam pobranych zaliczek w kwocie 9010zl? Wpisując kwotę ulgi muszę wpisać tyle aby pokryło cała kwotę zaliczki a resztę kwoty do 53k mogę wpisać za rok?
Teraz mi pokazuje 6.7k zwrotu po wpisaniu całej ulgi - tyle ile mam pobranej zaliczki w pit-11.
@PoczciwyTlumaczRzeczywistosci: @shooter85: Powpisywałem tam różne kwoty tej ulgi i przy 39850 mam już maksymalny zwrot tj 6700zl. W pomocy na stronie podatki.gov jest napisane że muszę rozliczyć ulgę w roku wykonania remontu oraz mogę wykonać zwrot w ciagu 6 lat jeżeli nie mam wystarczającego dochodu.
Dochód jest wystarczający aby odliczyć całe 53000 ale pobrana składka nie pozwala na zwrot całej kwoty 9010 w tym roku. W takim wypadku moge wpisać
@kujol: dobrze Ci wychodzi te 6700 zł zwrotu ponieważ to cały twój podatek za ten rok(39850x17%=6700). Jednakże wspomniałeś wcześniej, że masz też 2 dzieciaków więc najpierw od podatku odejmij tę ulgę(2224 zł). Po uwzględnieniu ulgi prorodzinnej masz jeszcze do dyspozycji 4476 zł podatku(6700-2224=4476). Tyle właśnie powinieneś w tym roku przeznaczyć ulgi termoizolacyjnej (26330x17%=4476 zł) Resztę czyli 26670(53000-26330=26670) będziesz mógł rozliczyć w kolejnych latach. Także z ulgi termoizolacyjnej pozostanie Ci za rok
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PoczciwyTlumaczRzeczywistosci: a widzisz, na podatki.gov podaje 39850zl i mam zwrot 6700, później dodaje ulgę na dzieci i wychodzi mi zwrot 8900 czyli jeszcze to dodaje.
Na razie będę się trzymał wersji z ulgą 26330 a w między czasie zanim dodają pit 36 (dojdzie mi jeszcze z 500zl do zapłaty za wynajem) dowiem się w skarbówce o ile uda mi się tam dodzwonić ;D.
W tamtym roku dzwoniłem w sprawie tej ulgi
@kujol: jak sama nazwa wskazuje jest to zwrot podatku więc nie może być go więcej niż samego podatku. W tym roku twój podatek to 6700 zł więc całości ulgi termoizolacyjnej rozliczyć przez to nie możesz bo przewyższa ona podatek, ale jak wcześniej pisałem masz na to 6 lat, także duży spokój. Nie daj się zbyć następnym razem. Jednym z zadań urzędów skarbowych jest merytoryczna pomoc podatnikom, ale często te babeczki co
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PoczciwyTlumaczRzeczywistosci: znalazłem jeszcze coś takiego i chyba pit z podatki.gov również z tego korzysta dodając tą ulgę na dzieci do tej kwoty 6700.

"Dodatkowy zwrot ulgi

Kiedy podatnik rozlicza PIT roczny, może się zdarzyć, że zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi. W takim przypadku podatnik może otrzymać różnicę między kwotą przysługującego odliczenia, a kwotą odliczoną od podatku. Jest to tzw. dodatkowy zwrot ulgi. Niestety jest to zwrot limitowany. Nie
@kujol: z tego co mi wiadomo taka możliwość występuje w przypadku niewystarczającego dochodu do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Jeśli Twój podatek byłby niższy niż ta ulga to mógłbyś starać się o zwrot. Ma to swoje uzasadnienie gdyż osobom z najniższymi dochodami ta ulga jest potrzebna najbardziej. W twojej sytuacji jednak taka sytuacja nie występuje gdyż możesz bez przeszkód odliczyć całość ulgi prorodzinnej od podatku. Przysługuje Ci także możliwość odliczenia ulgi termodernizacyjnej,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PoczciwyTlumaczRzeczywistosci: nie wiem czy cię temat interesuje ale napisze czego się dowiedziałem.

Ulgę termomodernizacyjną odliczamy od dochodu. Jeżeli dochodu jest więcej niż 53k to trzeba wpisać cała kwotę. Składek mam mniej niż maksymalny zwrot tj 9k i ta różnica mi przepada, nie mogę odliczyć tego za rok jeżeli mam wystarczająco dochodu.

Ulgę na dzieci odliczam później od składki zdrowotnej jeżeli cały zwrot wykorzystałem na ulgę termomodernizacyjną.

Tak w każdym razie twierdzi
@kujol: z Twoich wcześniejszych wiadomości błędnie zrozumiałem, że twój dochód to 39850 zł. Stąd też wynikała przedstawiona przeze mnie propozycja optymalnego wykorzystania ulgi w rozbiciu na dwa lata.

Jeśli teraz dobrze rozumiem Twoją sytuację to masz ponad 53 tyś. dochodu, ale z jakiś względów składki nie wyniosły 9010 zł tylko mniej?
Jeżeli tak to niestety, ale w US mają rację. Przepisy mówią, że odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy,