Wpis z mikrobloga

Mam terminal i chcę zrobić z niego #nas + kontenery #docker.
Jaki system polecacie? Testuje właśnie #openmediavault i ogólnie jest OK, ale brakuje mi jakiegoś jednolitego interfejsu, przez który można by się logować przez internet i zarządzać plikami z poziomu przeglądarki (coś w stylu prywatnej chmury). Jakie jeszcze inne dystrybucje są warte uwagi?
  • 5
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wywu: Mozesz zarzadzac plikami przez ssh, wiec winscp tez powinno smignac. Jest jeszcze obraz docker doublecommander czy jakos tak, ale jeszcze nie testowalem tego. ¯\_(ツ)_/¯
@bojesiewody: Ja sobie poradzę, ale chce udostępnić to przez internet rodzinie, żeby mieć kopie zdjęć. Nie powiem im, żeby sobie wrzucili przez ssh :P Dlatego szukam czegoś działającego przez przeglądarke.
@wywu: pomyśl o nextcloud. Kwestia czy terminal spełnia wymagania sprzętowe.
https://docs.nextcloud.com/server/20/admin_manual/installation/system_requirements.html
128 MB RAM to minimum, ale zalecane minimum to 512MB.

Po pluginie w TrueNAS mogę powiedzieć że goły nextcloud + MySQL zajmuje ~40MiB (liczyłbym bezpiecznie gdzieś ~100 - ~300 MiB na golca).

Aplikacje w nextcloud jak skaner AV, ocDownload mogą wymagać dodatkowych zależności (clamav, curl/aria2 itd.).

Dodatkowo jeżeli masz nazwę domeny, to polecam wygenerować certyfikat SSL (np. LetsEncrypt) żeby przy