Wpis z mikrobloga

Pracuję od kilku lat jako programista #c++, ale zastanawiam się nad przebranżowieniem się na #java i #spring - w Warszawie, gdzie pracuje stawki dla programistów Javy są o kilkanaście procent większe niż dla tych od C++ (przy kilkunastu tys. złotych to około 2 tys. różnicy i nawet senior może mieć problem z zarobieniem tych przysłowiowych 15k w C++ ()).

Mam jednak pewne wątpliwości dotyczące tego, jakie projekty robi się pracując w technologiach takich jak Java Spring - czy jest tak, że większość aplikacji webowych to podobne do siebie CRUDy, których rolą jest przede wszystkim dostęp do bazy danych, będącej w centrum aplikacji? Jak bardzo zróżnicowane są projekty i czy praca przy pisaniu aplikacji webowych nie nudzi się Wam po kilku latach?

Pytam, bo obawiam się, że zmieniając stack na taki, w którym pisze się appki webowe będę w kółko robił to samo i po kilku latach się wypalę. W C++ projekty są bardzo zróżnicowane, więc monotonia nie grozi - zastanawiam się nad zmianą ze względu na lepsze zarobki.

Proszę też o odpowiedzi osoby pracujące w #csharp #dotnet i innych #programista15k, którzy mogą coś powiedzieć na ten temat.
  • 17
@grubypajonk: Dane o zarobkach wziąłem ze statystyk z ankiet z ubiegłego roku, które widziałem w internecie - seniorzy pracujący w Javie mogli liczyć na około 2 tysiące zł więcej (na Javę jest chyba po prostu znacznie większych popyt - ogłoszeń o pracę w Javie jest zwykle 3-4 razy więcej niż na programistów C++). Nie byłem ostatnio na żadnych rozmowach o pracę, więc nie wiem, ile tak naprawdę ja bym dostał.

Wiem
@64757061 gość miał grubo ponad 40 lat i pewnie mu się nie chciało. Bardziej się tu rozchodzi o abstrakcyjne myślenie i przyzwyczajenia. Ogólnie dla mnie C++ jest trudne, C# pozwala na pewne swobody. Mi też się pewnie już tak nie chciało, bo po prostu nie musiałem.

Praca w C# to takie składanie z klocków, w CPP jak z lutownicą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@villager: Wiem, że to teraz bardzo popularny framework, ale pomimo dużej podaży programistów, jest też na nich duży popyt, a pensje są bardzo dobre. Mam wrażenie, że właśnie praca w bardziej niszowych rzeczach (np. C++) jest gorzej płatna
@villager: Od jakiegoś czasu uczę się podstaw Springa i Javy, także nie będę całkiem zielony - miałem nadzieję, że nie będę musiał schodzić poniżej mida ( ͡° ʖ̯ ͡°) Tym bardziej, że mam już kilka lat doświadczenia
@64757061: jak to mówią wszędzie dobrze gdzie nas nie ma:). niszowe rzeczy to błogosławieństwo i przekleństwo jednocześnie. Czy będziesz robił cały czas to samo to już zależy od tego jak trafisz. Ja np javy nie lubie, a z każdym rokiem robi się bardziej przestarzała i jak mam coś w niej zrobić to mi się odechciewa, jest w mojej hierarchii prawie na tym samym poziomie co objective-c
@64757061: IMO Java jak już ją ogarniesz to jest nudna. Klepiesz jedynie interfejsy, DAO, zmieniasz, dodajesz pola do klas i generalnie rzecz biorą przerzucasz gnój między warstwami abstrakcji. I to w sumie tyle. Jak zaczynasz, to wydaje się cool i skomplikowana, ale jak już ogarniesz, to nie różni się ta robota od klepania tabelek w excelu. Ale tak jest chyba ze wszystkim :)
@64757061 java to biznes przedewszystkim. jak ogarniasz ddd hexagonal arch, microservices itp to możesz wyrwać fajny projekt jeżeli nie to bardzo łatwo trafić do crudowego rozproszonego monolitu czyli dno i 2m mułu na który szkoda nerwów, chyba że interesuje cię tylko kasa.
@badAttitude: No właśnie interesuje mnie nie tylko kasa, ale i to, żeby po kilku latach monotonnej pracy się nie wypalić.... Ale jak widzę dość duże różnice w zarobkach, to zastanawiam się, czy nie zmienić technologii.
@64757061: ja np. powoli zaczynałem się nudzić C# i .NET, projekty które klepałem to zwykłe CRUDy i faktycznie zaczynały być monotonne. Sprawa się zmieniła jak zacząłem ogarniać Azure, projekty się trafiają ciekawsze, można fajnie je skalować itd. Technologia technologią, projekt możesz w C++ też trafić nudny :P