Wpis z mikrobloga

Tak sobie czytam wiadomości, które otrzymuję na linkedin odnośnie pracy w #szwajcaria i mam parę pytań.

Weźmy sobie jakiś przykład:
- Bazylea #basel - szukać mieszkania w CH czy DE (bo taniej, bo mniej pozwoleń?)
- Stawka 800+ CHF dziennie - dużo, za dużo, średnio, za mało?
- Forma: "long term contract", czyli nie Employment Contract, czyli B2B?
Jeśli B2B to gdzie działalność? Zakładać w PL czy CH?

Jeśli działalność z PL, to jakieś formalności podatkowe w CH mnie obowiązują?

Jeśli dobrze rozumiem, to w ciągu 90 dni trzeba wyrobić pozwolenie na pobyt?
Do jego wyrobienia potrzeba jakichś certyfikatów znajomości języka niemieckiego na A1, tak?

#praca #korposwiat
  • 19
- Bazylea #basel - szukać mieszkania w CH czy DE (bo taniej, bo mniej pozwoleń?)


@DOgi: sprawdzałeś czy taniej? Bo nie ty jeden o tym pomyślałeś ( ͡º ͜ʖ͡º)

Stawka 800+ CHF dziennie - dużo, za dużo, średnio, za mało?


@DOgi: jako CEO banku to mało jako przeciętniak z IT to fajna stawka

- Forma: "long term contract", czyli nie Employment Contract, czyli B2B?


@
Jeśli będziesz miał działalność w PL mieszkając w DE to nie potrzebujesz żadnego pozwolenia od CH, bo tak na prawdę dla CH jesteś firmą z zagranicy. Wiąże się z tym też brak ubezpieczenia, ale i brak rozliczania podatków w CH.

800 chf/dzień to bardzo dobra stawka, szczególnie Bazylei.

Tak, masz 90 dni w przypadku mieszkania w CH, potrzebujesz tylko umowy o pracę/kontraktu i umowy najmu. Nie trzeba znać języka. Dopero do obywatelstwa
@Astanczyk: @d1sconn3cted: Czy zasady co do pozwoleń zależą od kantonu? Chyba nie. W każdym razie w Zurychu na permit C trzeba znać niemiecki, a coś mi się kojarzy że w zeszłym roku wprowadzili też wymóg języka na permit B.

Stawka 800+ CHF dziennie - dużo, za dużo, średnio, za mało?


@DOgi: Jak byś pracował normalnie 5 dni w tygodniu to wychodzi 208k rocznie - pewnie gdzieś tyle zarabia dobry
@d1sconn3cted: @Astanczyk: Dziękuję :)

Rozumiem, że kwestia pozwolenia na pobyt +90 dni to formalność? Nie ma urzędniczek, które uznaniowo podejmują takie a nie inne decyzje?

@4833478: Co do czasu to full time - ale nie zagłębiałem się w szczegóły oferty, ale znając życie pewnie 50h/tygodniowo a nie 40 :<

jako CEO banku to mało jako przeciętniak z IT to fajna stawka


@d1sconn3cted: wąska specjalizacja łącząca IT z biznesem.
Rozumiem, że kwestia pozwolenia na pobyt +90 dni to formalność? Nie ma urzędniczek, które uznaniowo podejmują takie a nie inne decyzje?


@DOgi: jak masz robotę ugadaną to tylko formalność

daje się Nestle w CH ostatnio zwolniło paręnaście osób na podobnych rolach, aby przenieść te role do Europy Środkowej i Wschodniej celem zmniejszenia kosztów.


@DOgi: widocznie okazało się że jednak znaleźć taką osobę ciężej niż zwolnić ( ͡º ͜ʖ
Rozumiem, że kwestia pozwolenia na pobyt +90 dni to formalność?


@DOgi: Jak masz umowę o pracę to pracodawca aplikuje o pozwolenie dla ciebie. Jest to raczej formalność dla ludzi z UE ale ile proces trwa to różnie bywa. Na B2B nie wiem jak to wygląda, zwłaszcza jeśli byś miał działalność poza Szwajcarią.

Na C faktycznie trzeba język, ale na B nie - w każdym razie ja rok temu nic poza umową
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Jak masz umowę o pracę to pracodawca aplikuje o pozwolenie dla ciebie.

@4833478: Tak to działa chyba dla ludzi spoza UE. Osoby z UE same załatwiają pozwolenie w urzędzie gminy, przynajmniej ja tak robiłem. Nie trzeba osobnego pozwolenia na zatrudnienie osoby z UE, więc pracodawca nie musi nic załatwiać, jedynie pracownik musi zalegalizować swój pobyt.
@ms93: @4833478: Dzięki! Warto wiedzieć. Być może niektóre firmy zajmują się realizacją tego procesu w imieniu pracownika. W PL firmy też czasami ogarniają prawie wszystkie formalności za Ukraińców.
@ms93: @4833478: @DOgi: mi firma załatwiła pozwolenie na prace, po czym urzędniczka przy zameldowaniu dziwiła się po co mi to ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli dobrze rozumiem, to w ciągu 90 dni trzeba wyrobić pozwolenie na pobyt?


@DOgi: umowa o prace czy tam inny dowód na to ze zarabiasz + potwierdzenie ze masz gdzie mieszkać + obywatelstwo UE i B dostajesz z automatu. Ewentualnie
Wynajem mieszkania pewnie wiąże się zwykle z kaucją


@DOgi: jest też coś w rodzaju ubezpieczenia depozytu, zamiast wpłacać 5k płacę rocznie jakieś 190 chf. Swisskaution to jedna z firm sprzedających to, ja mam z AXA.
@DOgi: Co do pozwolenia, to jak bedziesz mial bywac w biurze, to musisz sobie je wyrobic jako grenzpendler.
To ze mieszkanie tansze w DE, to jedno. Drugie ze podatkowo bedziesz mial zabawe. I niemcy maja sporo wyzszy podatek niz CH.
Inna sprawa ze grenzpendler w korona czasach maja przewalone - testy co tydzien, do tego papierki.. I cholera wie czy nagle czegos nie utna jak po jednej stronie granicy sie mocniej