Wpis z mikrobloga

Zostało nam 49 dni do rozliczenia PIT, a że jak wiecie pałam się troche alternatywnymi inwestycjami, to i takie dochody trzeba rozliczać. W szczególności dochody z P2P nie są zbyt wygodne w rozliczaniu. W tym roku stworzyłem DARMOWĄ stronkę p2pit.pl, gdzie po wgraniu swoich podsumowań za rok 2020 dostaniecie wyliczone kwoty dochodów i podatków.

Projekt zrobiłem hobbystyczne po godzinach, jednak w pełni profesjonalnie. Wspieram podsumowania z #mintos, #estateguru, #peerberry i #crowdestor

Jeszcze raz zapraszam na p2pit.pl i czekam na Wasze opinie :-)
  • 12
@scrubGrub: Świetny pomysł i fajna inicjatywa. Zastanawia mnie tylko mechanizm liczenia podatku, szczególnie jeśli chodzi o waluty obce. Wyliczasz go od sumy wszystkich pożyczek w euro z datą kursu euro w ostatni dzień roku, czy podatek od każdej pożyczki jest wyliczany osobno z datą kursu waluty poprzedzającą dzień uzyskania przychodu?
@scrubGrub: ciągle mnie zastanawia dlaczego tak wiele ludzi komplikuje sobie te wyliczenia, pobierasz roczne zestawienie i wpisujesz w PIT-38, kursy walut chyba średnioroczne (nie wiem, księgowa mi robi), po co robić inaczej? Ja rozumiem jakieś dziwne interpretacje urzędów wiszące w internetach, ale czy kiedykolwiek komuś US się do tego dowalił? Zysk kapitałowy i już, bez kombinacji.
@Zamoysky: Hej! Mechanizm jest opisany w FAQ - przeliczam według kursu NBP na dzień poprzedzający uzyskanie dochodu. Dla KZT jest troche inaczej, bo tam jest kurs publikowany raz na tydzień, więc bierzesz aktualnie obowiązujący w tym tygodniu.
@dzafel: Bijesz w kilka dzwonów naraz

Fajnie, że księgowa Ci wylicza, ale dla tych, co mają dochody na tyle małe, że księgowa się nie opłaca to takie kalkulatory to spora pomoc.

W spółce, w której rozliczam kontrakty i pożyczki w EUR jest mechanizm rozliczania na kurs z dnia poprzedzającego. Tam martwimy się o to trochę bardziej, gdy pojedyncze płatności w EUR mają po 5 zer...

No i jeśli interesowałaby Cię optymalizacja
@scrubGrub: Hej ale zbieg okolicznosci! Najpier sam znalazlem Twoja strone. Wyliczylem podatek. I widze ze odjeles dyskonto na rynku wtornym itp od dochodu. Jestes pewien ze to mozna odliczac?

Jest jakakolwiek szansa na dostanie szczegolowych wyliczen?

PS Ja akurat finalnie pewnie kolo 20-30% w plecy bede na calej inwestycji na Mintos ale podatki trzeba zaplacic :/ . Duzo lepsze zwroty mam na gieldzie kolo 20% w ciagu 4 mies. Krypto 400%
@sandwind: Sprzedaż po wartości niższej na rynku wtórnym jest zrealizowaną stratą i można ją odliczać. Powodem dla którego na Mintosie większości strat nie da się rozliczyć to fakt, że nie są one do końca zrealizowane, a jedynie mocno opóźnione. Chyba że powodem twojej straty jest coś innego?

Moim celem jest spokojna niezależność finansowa. Pasywny dochód i spokojny sen, a nie spekulacje. Zamiast akcji wole ETFy. Krypto też trochę posiadam, ale nie
@scrubGrub: dopiero teraz robię pita (jak zwykle na ostatni moment). Gratki za narzędzie - layout, szybkość, wygląda mega profesjonalnie.
Brakuje jedynie szczegółowego raportu, bo jak US zrobi kontrolę to nie będzie wierzył na słowo, że jakaś stronka w necie to poprawnie wyliczyła.
@splitt: Dzięki za info! Podkładem pod kontrole US mogą być same sprawozdania bezpośrednio ze stron. Osobiście je pobieram i zapisuje sobie w chmurze razem z innymi podatkowymi dokumentami.

Rzeczywiście mógłbym spróbować robić podsumowanie podatkowe na podstawie wgrywanych raportów tak, aby wszystko było czarno na białym. No ale pomysły to jedno, a czas na ich realizacje to drugie :-)