Wpis z mikrobloga

@NPC_358034
Jak z prawnej strony wygląda sytuacja, w której kupujący niezadowolony z zakupu dostał zwrot pieniędzy od allegro w ramach Programu ochrony kupujących (POK).
Czy jest on prawnie zobowiązany do zwrotu przedmiotu dla sprzedawcy, skoro otrzymał pieniadze?
Czy jest on prawnie zobowiązany do zwrotu przedmiotu dla sprzedawcy, skoro otrzymał pieniadze?


@Piers17: artykuł na bezprawniku link twierdzi że nie, ale jest dość stary, więc może wprowadzać w błąd

Co nie zmienia faktu że możesz się domagać zwrotu przedmiotu, a jeżeli jesteś pewien że towar nie był uszkodzony próbować zgłosić sprawę do allegro / policję jako próbę wyłudzenia
@taktoto Allegro odpowiada bardzo wymijająco. Sugeruje jedynie kontakt z kupującym. Problem w tym, że on dostał kasę od allegro i teraz ma mnie gdzieś. Podsumowując, ja nie mam przedmiotu, sprzedawca ma przedmiot i pieniądze, a allegro żąda zwrotu pieniędzy, które wypłaciło dla kupującego.
Czy jest on prawnie zobowiązany do zwrotu przedmiotu dla sprzedawcy, skoro otrzymał pieniadze?


@Piers17: Nie i ty też nie musisz zwracać pieniędzy Allegro. Ich żądanie wobec ciebie nie ma podstawy prawnej, bo nie są stroną transakcji. Chyba że naruszyłeś ich regulamin lub prawo cywilne, np. odmawiając uznania reklamacji kupującego. To sprawa dla UOKiK. Napisać nie zaszkodzi.