Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki potrzebuję pomocy.
Chcę złożyć PIT 38 i poprawnie wykazać w nim moje inwestycje w krypto, żeby w przyszłości nie było żadnego przypału od US jak wypłacę swoje miliardy.
Łącznie wpłaciłem 20k PLN (bitbay,binance), wartość moich krypto aktualnie wynosi około 65k PLN.
Wszystko co wpłaciłem trzymam we wspomnianych kryptowalutach (btc, eth, wiele altów), nic w FIAT. Nigdy nie sprzedałem krypto->fiat, jak już to krypto->krypto.
Do ostatniego grudnia 2020 wpłaciłem 12k pln. (pozostałe 8k już w 2021)

Czy jeśli na eurząd skarbowy w dziale
"Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy"
wpiszę:
Przychód (poz. 22 z PIT-38): 0,00
Koszty uzyskania przychodów (poz. 23 z PIT-38): 0
Przychód (poz. 34 z PIT-38): 0,00
Koszty uzyskania przychodów (poz. 35 z PIT-38): 12 000
Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym (poz. 36 z PIT-38): 0

to sprawa zamknięta, to wszystko?
Wtedy (zakładając, że od teraz już nie wpłacę ani złotówki i nadal nie sprzedam krypto) za rok w pit 38 wpisuję:

Koszty uzyskania przychodów (poz. 35 z PIT-38): 8 000
Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym (poz. 36 z PIT-38): 12 000
Dobrze to rozumiem?

Dziękuję uprzejmie za pomoc i wyrozumiałość ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#kryptowaluty #btc #bitcoin #podatki

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6051ed8d2f2b84000aacc011
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 10
Chcę złożyć PIT 38 i poprawnie wykazać w nim moje inwestycje w krypto, żeby w przyszłości nie było żadnego przypału od US jak wypłacę swoje miliardy.


@AnonimoweMirkoWyznania: o ile mi wiadomo to nic nie wykazujesz gdy kupujesz, tylko gdy sprzedajesz to pokazujesz ale kosztem może być to co kupione rok temu - jak "inwestycja krótkoterminowa". Zadzwoń do biura księgowego ale ogarniętego i niech doradzą za parę stówek konkretnie co masz zrobić.
@decentralizacja: wykazuje się aby mieć koszty, które w przyszłych latach sobie rozliczy od przychodu.
@AnonimoweMirkoWyznania: wykazujesz kupno w polu dla kosztów uzyskania przychodu. W przyszłym roku te 12k sobie przepiszesz do kolejnego PITu w polu: Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych, a 8k wpiszesz w obecne koszty uzyskania przychodu.
@decentralizacja: nie inne przychody, tylko możesz tym pomniejszyć opodatkowanie krypto w kolejnych latach.
Jak w 2019 kupiłem przykładowo krypto za 10k a sprzedałem za 5k to wykazuje koszt 10k, przychód 5k, a koszty nie potrącone w roku wykazuje również 5k

Gdy za 2020 wypełnię kolejnego PITa to przepisuje 5k jako koszty uzyskania przychodu poniesione w latach ubiegłych, przychód wpisuje np. 20k i od różnicy 15k płacę podatek 19%.
JHSik - @decentralizacja: nie inne przychody, tylko możesz tym pomniejszyć opodatkowa...

źródło: comment_1616002050445AJdnTvOe43Sa0I7QAEP.jpg

Pobierz