Wpis z mikrobloga

Jestem w szoku procesem rejestracji firmy na VAT w polsce xD Zlozylem VAT-R i dostaje telefon z US, ze potrzebuja oswiadczenie a) kim jestem b) co robie c) dla kogo d) jakie mam wyksztalcenie e) jakie mam doswiadczenie f) jak pozyskuje klientow g) czego uzywam do pracy.

Tez tak mieliscie czy akurat mam szczescie do urzednika?

W UK jak rejestrowalem sie na VAT bez zadnych bzdurnych pytan dostalem numer oraz certyfikat, w polsce dla US z automatu jestes zlodziejem i musisz udowodnic, ze nie jestes.

#b2b #programista15k #firma
  • 18
  • Odpowiedz
@filozof900: ja miałem pytania o przedmiot działalności i akt własności nieruchomości.

U Ciebie dużo tych pytań, ale bez przesady.
Odpowiedz ogólnikami jak chcesz.
Data rejestracji będzie datą z wniosku a nie decyzji jaśniepanaurzędasa.

Zdarza się też, że przychodzą na miejsce zarejestrowania działalności i patrzą czy jesteś tam Ty, czy jest tylko dziura w ziemii.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@filozof900: tak od kilku lat tak jest. To ma chronić przed karuzelami VAT. Gdzie zakładano firmę na slupa wpłacania jej dużo VAT i ten VAT znikał. Więc teraz przy rejestracji do VAT trzeba przekonać US że nie jesteś słupem.
  • Odpowiedz
@kuncfot: @zibizz1: @pdgawrosz: dla mnie to jest dosyc smutna sprawa powiem szczerze. rozumiem zabiegi, ale chyba powinni raczej sie interesowac tym w przypadku firm ktore staraja sie o duze zwroty VAT a nie kazdego, przeciez moznaby to robic z automatu gdy wysokosc zwrotu przekracza jakas znaczaca kwote. dla mnie to jest marnowanie mojego ale moze co nawet wazniejsze ich cennego czasu
  • Odpowiedz
@filozof900: trzepią każdego kto ubiega się o zwrot i nie chodzi tutaj o pisemko kim jestem i co robię.
Kontrola to przeglądanie większości faktur a może i kontrahentów.

Masz problem żeby napisać jednego maila ... o ja cie. Nie przesadzaj.
  • Odpowiedz
a nie kazdego, przeciez moznaby to robic z automatu gdy wysokosc zwrotu przekracza jakas znaczaca kwot


@filozof900: przecież zarejestrowanie VAT-UE pozwala na robienie wałów na reverse-charge od ręki, bez jakichkolwiek zwrotów więc o czym mowa xD

Nigdy nie zrozumiem bólu dupy o to, że spytają kim jesteś i czy masz prawa do lokalu w którym prowadzisz DG xD
  • Odpowiedz
@filozof900: Ja musiałem napisać oświadczenie co robię i jakie mam doświadczenie. Zapytali czy jestem właścicielem nieruchomości. Urzędniczka powiedziała, że spoko to ja jestem takim informatykiem na b2b, żeby podatki mniejsze płacić i dostałem VAT-R i VAT-UE czy jak to się tam nazywa po kilku dniach.
  • Odpowiedz
@zibizz1: ja sie niczego nie obawiam bo nie moga mi nic zarzucic, ale moim zdaniem jest to traktowanie czlowieka jak gowno. fundamentalnie jezeli ktos ci cos zarzuca - a defacto US zadajac takie pytania zarzuca ci, ze jestes slupem, ciezar dowodu winy spoczywa na nim a nie na tobie. To nie ty masz udowadniac, ze nie jestes zlodziejem - to oni maja udowodnic, ze jestes. Tak dziala prawo we wszystkich rozwinietych
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@filozof900: żeby założyć np Bank musisz mieć zgodę KNF. To normalne. Jak chcesz być VATowcem to stajesz się partnerem US. Czyli ludzie zamiast płacić podatek do US płacą Tobie. To Ty w imieniu państwa naliczasz podatek i go pobierasz a następnie przekazujesz do US. Tak samo jak w hurtowni bierzesz towar na krechę a potem płacisz tutaj jest podobnie. Tylko będąc VATowcem nie masz limitu. Wystawiasz fakturę na 10 milionów+VAT i
  • Odpowiedz