Wpis z mikrobloga

Tu pisałem ostatnio, że SpaceX zdecydował się wystawić w sierpniu system Starship do przetargu na wyniesienie serii satelitów (tzw. cubesats) dla NASA, w roku 2022. Co prawda, Starship ma o trzy rzędy wielkości większy udźwig niż wynosił wymóg przetargu, ale #spacex mógłby połączyć start w wyniesieniem własnych Starlinków.

Nie napisałem wtedy jednak, kto właściwie ten przetarg wygrał, a to w sumie też dość ciekawe – NASA nagrodziła kontraktem rakietę Astra, czyli kolejny amerykański start-up w klasie lekkiej (Astra uplasuje się w klasie Elektrona od Rocket Lab z Nowej Zelandii). Astra nie zaliczyła jeszcze (podobnie zresztą jak Starship, więc to akurat w niczym nie przeszkadza) orbity, ale w grudniu była bardzo blisko. Zespół z Kalifornii uznał tamtem lot za sukces, twierdząc, że założone testy zostały przeprowadzone. Astra ma ponowić próbę w 2021.

Podobnie zresztą jak kilka innych, amerykańskich start-upów.

O start-upach rakietowych, które jeszcze nie były na orbicie ale twierdzą, że będą w ciągu roku, napiszę poźniej osobny wpis (niektóre z nich są bardzo interesujące, przynajmniej w teorii) – jeśli interesuje Cię temat "gorączki kosmicznej" wśród prywatnych inwestorów (zapoczątkowanej, technicznie rzecz biorąc, głównie przez Blue Origin, lecz rozkręconej na dobre dopiero za sprawą passy spektakularnych sukcesów Spacex) i nie chcesz przegapić tego tekstu, obserwuj tag #texasbocachica.

#kosmos
#technologia
texas-holdem - Tu pisałem ostatnio, że SpaceX zdecydował się wystawić w sierpniu syst...

źródło: comment_1616070551uSXoe63zMtXc66KedneAbB.jpg

Pobierz
  • 8
@gg_jap: Dzięki za info. Generalnie co i rusz ktoś się do mnie zgłasza, żebym pisał artykuły na jego portal. Niestety te portale nie oferują najczęściej poziomu jakości, który by mnie interesował. Pod linkiem, który podałeś, szukają ludzi do pierwszego numeru kwartalnika, który wygląda na (kiepsko dopracowany) projekt studencki. Poza tym, komunikat na FB brzmi:

Termin nadsyłania prac: 30.04.2021 r.


...gdy kliknąć link w tym komunikacie, to na ich (marnej) stronie czytamy
@texas-holdem no kurcze słabo rzeczywiście, ale patrz czyli w takim razie jest potrzeba czegoś takiego na poziomie, może za parę numerów okrzepną i poziom pójdzie do góry

Mi się sama inicjatywa wydała ciekawa, bo nie ma takich rzeczy zebranych po polsku, by to było wydawane nawet w sposób elektroniczny