Wpis z mikrobloga

Elo mirki student ekonomii here. Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytanie a w zasadzie na 2 :D
1) Jeśli dany kraj koncentruje się na produkcję dóbr, których cena sprzedaży jest wysoka, prowadzi to automatycznie do wzrostu dochodu narodowego.
2) Zasiłek dla bezrobotnych pomaga w podtrzymaniu dochodu narodowego w latach, w których poziom zatrudnienia jest niski
Uprzedzając nie jest to zadanie na studia, bardziej stara książka o ekonomii i chęć dokształcenia się.
#ekonomia
  • 7
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@queuele: Znaczna liczba odziedziczonych po PRL spółek skarbu państwa jest krytykowana jako nierentowne i sprzyjające nepotyzmowi oraz wyłudzaniu publicznych pieniędzy. O to ci chodzi? One raczej nie przynoszą zysków dla zwykłych obywateli, jest to problem, a nie źródło dochodu narodowego. Wenezuela mówi ci to coś, samo posiadanie przez państwo jakiś surowców nie jest gwarancją tego, że obywatele zaczną żyć dostatnio, zasada jest tak im mniej państwo wtrąca się do ekonomi tym
@Shmoikel: Chodzi mi o to, że państwo też samo w sobie dostarcza dochód narodowy poprzez spółki państwowe. Tyle i aż tyle. Odbiegles od tematu

Co do opa
@DawaJ_Sasha:
Jeśli dany kraj koncentruje się na produkcję dóbr, których cena sprzedaży jest niska, prowadzi to automatycznie do wzrostu dochodu narodowego.

Teoretycznie oba stwierdzenia są poprawne, bo w końcu generujemy jakiś przychód. Ta teza jest zbyt ogólna, bo może się okazać, że
@DawaJ_Sasha: Ja nie jestem żadnym autorytetem z ekonomii, dlatego liczę na odpowiedz innego Mirka. Co do ppkt 1
Stwierdzenie te jest błędne, dlatego że nie ma tutaj znaczenia czy (odbiegając już od tematu czy państwo może cokolwiek produkować - założyliśmy, że pośrednio tak) produkujemy dobra drogie, tanie, średnie, a może duże czy małe albo białe czy czarne.

Ppkt 2 wydaje mi się, że to rozwiązywanie problemów które sami wytwarzamy, ale chętnie
@DawaJ_Sasha: 1) Teoretycznie tak, specjalizacja w produkcji ma sens szczególnie dla małych gospodarek. Komunizm w zasadzie polegał na specjalizacji w produkcji przemysłowej przemysłu ciężkiego.
2) Tak- Zasiłek to jeden z przykładów automatycznych stabilizatorów koniunktury