Wpis z mikrobloga

no siema mam problem

gram wenecją, mam spoko trade, spoko flotę ale za #!$%@? dobrej armii xD i #!$%@? nie mam gdzie się rozpychać bo tak:
ottomani za silni, sojusznicy nie chcą pomóc
mamelukowie 70k armii xd gdzie ja mam 50k, niby mają -2 tech military, ale jakoś #!$%@? nie widzę tego (plus mają sojusz z marokiem, które #!$%@?ło hiszpani xD)
na tunezje nie mogę zrobić claimow
półwysep apeniński w HRE XD
austria mi #!$%@?
wszystko wokół w HRE (chorwacja, bośnia, węgry, ragusa) więc dostanę #!$%@? od austriaków

no i co ja mam robić?
#eu4
  • 16
@zhydan: Skoro mameluk ma -2 w techu, to na luzie im wpierdzielisz. Pamiętaj, że bot jest głupi więc będziesz mógł wykorzystać ukształtowanie terenu, skumulować swoją armię i rozbijać mu pojedyncze stacki. Jak nie jesteś pewny to możesz dodatkowo sprawdzić jakie ma idee odblokowane, czy są tam jakieś wojskowe które mogą go wzmocnić.
@kamillus9: i chyba tak zrobię, bo to jedyna opcja, żeby się rozwijać. plus chciałem im odebrać aleksandrię, bo trochę rp robię wenecją i skupiam się tyylko na punktach trade
@zhydan: 2 mil lvl do tyłu to nie wróg, nawet 4 razy liczniejszy i go rozdupczysz. Spróbuj kupić trade company w Afryce i możesz od nich zacząć się rozwijać, pierwsza gdzieś w Mali, druga w Kongu, trzecia w Kilawie i dalej kupujesz w Indiach i tam potem zaczynasz inbę. No i ewentualnie kolonizacja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@zhydan sojusznicy mogą odmówić ci wojny obronnej zawszę, zależy od stanu ich państwa, państwa atakującego i czy weźmiesz ich do wojny lub czy będą w wojnie z kimś innym. Tak czy siak najpierw likwiduje się największe zagrożenia xd
@Magiczny_Michal: w sumie jak patrzę, to sama austria ma 40k wojska, limit na 70k, ja mam 50k wojska i limit 50k, nie są aż tak silniejsi chyba
no ale usunę ich z rywala bo i tak się boje jak się całe hre rzuci xD i węgry
@zhydan ja bym ich trzymał tak długo jak oni ciebie bo mniej kosztują prowincję rywala jak je podbijasz, najlepiej to zaatakować Austrię z sojusznikami jakoś. Zobacz co musisz zrobić by się zgodzili. Możesz poświęcić te trusty by przygotować ich do wojny ofensywnej, dać dukaty itd. i wziąć od nich kopalnię złota na pewno plus wyzwolić jakieś kraje w ich terytorium no i oczywiście hajs by ich wpędzić w spirale zadłużenia
@Magiczny_Michal: kurde na razie wolałbym zaatakować mameluków, ale widzę, że nikt się nie przyłączy. ale przeciwko tunezji bez cb już chce przyłączyć się hiszpania i papież, więc może to ich zaatakuje? tylko mają sojusz z marokiem i egiptem
@zhydan a na mameluków sam na sam będziesz czy jak to wygląda? Jak papieżem jest kuria to możliwe że obwoła krucjate przeciwko krajowi który atakujecie razem więc wlecą bonusy. Ogólnie islam ma duże bony do morali musisz sprawdzić jak to wygląda w tabelce bo nie będziesz mógł się cofnąć. Jak zaatakujesz mameluków to ottomani mogą zaatakować albo ciebie albo ich więc tu 50/50.