Wpis z mikrobloga

Wrocławski trzonolinowiec

We Wrocławiu zachował się unikalny na skalę światową, eksperymentalny wieżowiec z piętrami zawieszonymi na linach. To tak zwany trzonolinowiec wybudowany w latach 1961-67. W epoce wyścigu coraz wyższych drapaczy chmur warto przypomnieć sobie o polskim wkładzie w dziedzinie budownictwa wysokiego.

Trzonolinowiec ma 12 kondygnacji, na których mieszczą się 44 mieszkania.

Jest to jeden z niewielu tego typu budynków w Europie, podstawą jego konstrukcji jest żelbetowy trzon, przenoszący pionowe obciążenia ściskające na podstawę budynku. Na nim osadzone są stropy w postaci kwadratowych platform zawieszonych (w początkowej konfiguracji) na dwunastu stalowych linach..

Liny – elementy rozciągane zamocowane są do szczytu trzonu i przenoszą na niego ciężar stropów, są także zakotwione na poziomie parteru dla usztywnienia konstrukcji. Najniższe piętro zawieszone jest nad niezabudowaną przestrzenią wokół trzonu.

W przeciwieństwie do tradycyjnych budynków trzonolinowiec budowany był od najwyższego piętra . Poszczególne kondygnacje, zbudowane na poziomie parteru z gotowych prefabrykatów, podnoszone były przez siłowniki hydrauliczne.

#ciekawostki #budownictwo #architektura #wroclaw
jurusko - Wrocławski trzonolinowiec

We Wrocławiu zachował się unikalny na skalę św...

źródło: comment_1616778791KbI8quJQRJc7QEFvvAB0nb.jpg

Pobierz
  • 40