Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #kiciochpyta
Planuję wykonanie wiaty przyściennej ok. 9x3m na samochód przyczepkę i inne graty.
Pracowałem w budowlance i dwóch lewych rąk nie mam, więc chciałbym ją zbudować sam, jednak nie mam wiedzy jakiej grubości słupów belek krokwi itd użyć. Szukałem gotowców, ale żaden nie pasuje. Może jakiś Mirek pracuje przy czymś takim i by się podjął podpowiedzieć albo zaprojektować taka wiatę, po omówieniu szczegółów oczywiście?
  • 14
@tmkg
@Rafalski45
Sąsiad ma w granicy budynek gospodarczy o szerokości ok 9m i pozwolił mi dokleić się do niego. #!$%@? mi się z tymi 3 metrami, 5m miało być, moj golf ma przecież 4.5m ( ͡º ͜ʖ͡º)
@slawek89: to znowu patologia w drugą stronę. Ciężko będzie z dachem na takiej szerokości, żeby się nie ugiął. Na dach to takie w stylu 80x140 coś byś musiał szukać. Najlepiej jakby było jakieś podparcie na środku
@Rafalski45 Myslałem podzielic to na 3 stanowiska tak jakby, ze słupami pomiędzy. Tylko nie wiem czy słup tylko przy krawędzi i belka na ścianę sąsiada, czy jeszcze jakieś słupy pomiędzy. Mogę to naszkicować jakby to miało ułatwić. Zamysł jest taki, że przy wjeździe do każdego stanowiska taki wymiar zrobić, żeby pasowało pod bramę garażową, na kiedyś
@slawek89: naszkicuj, łatwiej będzie skumać. Przeważnie te wiaty to robiłem 5.5-6x3.5 na jeden samochód. Belka do ściany budynku na kotwy i na tym opierasz zadaszenie. Elegancko by było jeszcze wszystko porobić na wcinki ciesielskie. Nie wiem, jaki tam masz lvl umiejętności
@slawek89: no i ok. Przekrój Ci podałem, na środkach dałbym po słupie na każdy garaż, wzmocnisz wszystko, a przeszkadzać nie będzie. Gont to tak średnio na taki prawie płaski dach, no chyba, że na papę go położysz jako ozdobę, ale mimo wszystko go przybijasz i dziurawisz poszycie
Edit zastrzały dobrze wyglądają jak są grubości słupów
@Rafalski45 czyli mówisz że belki i słupy 12x12 a krokwie jaki przekrój?
Jest jakieś inne wyjście żeby nie robić tych zastrzałów, które sam narysowałem? Bo wtedy będą mi przeszkadzać do ewentualnej bramy garażowej ( ͡º ͜ʖ͡º)
Wcinki ciesielskie masz na myśli wycięcie w
krokwi jak siada na belce/płatwi? Robiłem za pomocnika na dachach to mówili na to "kama", chyba o to chodzi.
Jak gont nie bardzo na