Wpis z mikrobloga

Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Księżyca, efekt wczorajszego nocnego wypadu 30 kilometrów od domu. Takie tranzyty obserwowane są na pasach widoczności o szerokości kilku kilometrów, więc w większości przypadków trzeba spakować sprzęt i pofatygować się na jakąś miejscówkę w okolicy. Moja stronka https://transit-finder.com oblicza czasy najbliższych tranzytów na tle Słońca i Księżyca dla dowolnego miejsca na świecie.
To chyba moje najostrzejsze zdjęcie tego typu - w końcu po wielu podejściach w całości dopisała pogoda, warunki obserwacyjne oraz faza i wysokość Księżyca nad horyzontem.
Sprzęt: Celestron C9.25 + kamerka ZWO ASI183MM. Czas naświetlania 220 mikrosekund (około 1/4400 sek.). Tylko tak krótka ekspozycja zagwarantuje, że ISS poruszająca się z prędkością 7 km/s nie wyjdzie poruszona na fotografii.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #ksiezyc #fotografia #mojezdjecie
namrab - Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Księżyca, efekt wczorajszeg...

źródło: comment_1616838134YuOEUrrjpSiBkw2L9wD8x0.jpg

Pobierz
  • 39
@namrab nie będę ściemniał, będę bardzo zainteresowany, ale teraz nie bardzo mogę sobie pozwolić bo mam wydatki. Myślę że najwcześniej w maju. Po prostu skontaktuje się jak już będę mógł sobie pozwolić. Cennik i formaty te co na stronie tak?
@namrab: Kurczę, właśnie widziałem że wczoraj miał być tranzyt niedaleko mnie (ciekawe czy ten sam? jestem na Pomorzu) i myślałem czy nie spróbować go złapać, ale wyglądało, że jest za dużo chmur, choć Księżyc czasem prześwitywał i ostatecznie zrezygnowałem.
Dziś wieczorem ma być kolejny jeszcze bliżej, więc jeśli się rozchmurzy, to zamierzam dzisiaj próbować ;)
  • 0
@namrab kiedy kolejny tranzyt w tych okolicach? Bo w sumie mam chetnie bym cos takiego zobaczył na żywo, no i mam blisko do tej Twojej miejscówki :)
@FTR: Na https://transit-finder.com możesz sobie obliczyć nadchodzące tranzyty dla dowolnego miejsca. Z tego co widzę, na Śląsku nadchodzi się fajna seria przelotów na tle Słońca w drugiej połowie kwietnia. Pamiętaj tylko, że taki tranzyt trwa średnio 0,5 do 1,5 sekundy, a sama stacja jest za mała, żeby można ją było dostrzec gołym okiem na tle jaśniejszego obiektu - trzeba co najmniej lornetki, a w przypadku Słońca dodatkowo filtra ograniczającego ilość światła
  • 0
@namrab woooow, domyślałem się, że to trwa krótko, ale nie sądziłem, że aż tak. Mam jakąś spoko lornetkę z nikona, więc tak na moje amatorskie podglądanie powinna styknąć. Na stronie będą się pojawiać kolejne tranzyty dla przyszłych dat? Bo widzę teraz, że chyba tylko do końca kwietnia są podane. I drugie pytanie, tranzyt taki jak uchwyciłeś jest oznaczony ikonką przecinającą tarcze? Bo dużo jest sytuacji, gdy trajektoria stacji nie przecina tarczy, więc
@FTR: Strona oblicza tranzyty na miesiąc do przodu, na dłuższych interwałach czasu orbita jest niedokładna. Żeby zobaczyć stację na tle Słońca/Księżyca, musisz znaleźć się dokładnie w pasie widoczności zaznaczonym na mapie. W innym wypadku stacja przeleci obok. Gwiazdki to subiektywna ocena jakości zjawiska. Dokładniejszy opis jest na https://transit-finder.com/help