Wpis z mikrobloga

@SebaD86: No niby normalnie. Moja żona miala numer pesel, który nie korelowal się z jej data urodzenia. Do tego się nie walidowal. Żyła tak 23 lata aż się wkurzyła i zmieniła przy okazji zmiany dowodu. Numer oczywiście był jak najbardziej poprawny. Nie martw się, to jest standardowy problem programistów. Zakładasz coś, a potem okazuje się, ze nie działa i jeszcze piszesz, o debilnym systemie, który działa w jak najbardziej poprawny sposób.
  • Odpowiedz
No niby normalnie. Moja żona miala numer pesel, który nie korelowal się z jej data urodzenia.


@yggdrasil: jak do tego doszło? Urodziła się koło północy, czy ktoś się jebnął? Jeszcze bym rozważał problem z datą urodzenia zaczynającą się na 18 no ale to chyba nie tutaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Boska_Klaudia: tak to normalne każdy system o randze krajowej jeśli ma walidator to da się go ominąć i sam tak robie jak wrzucać gdzieś PESEL. Jest na czerwono, jest ostrzeżenie ale można przejść dalej. Potem trafia się taki egzemplarz i Jest wtopa. Tak samo jak jakiś koleś z nazwiskiem typu Null czy jakoś tak który nie mógł założyć gdzieś konta bo nazwisko niej może być nullem
  • Odpowiedz
@yggdrasil: hmm, to było już wiele lat temu, może wtedy ręcznie te numery nadawali. Mam nadzieję że dzisiaj to jest tak że rejestruje się w szpitalu nowego obywatela, wpisuje się datę urodzenia i płeć i PESEL jest generowany automatycznie, wtedy takich błędów nie będzie.
  • Odpowiedz
@daehiere: w starszych rocznikach (rodzeni w okolicach 85 roku) numery PESEL często niestety nie korelowały z teoretyczną płcią przypisaną do danego numeru.

Często, czyli niemal w każdym roczniku studentów po około 200 osób były ze 2 takie osoby.

Teraz może już takich błędów nie popełniają (w sensie najnowsze roczniki może mają poprawne PESELe), ale takie osoby pewnie dalej żyją (roczniki 85 to przecież osoby przed czterdziestką)
  • Odpowiedz
@SebaD86: od 2001 już nie ma daty urodzenia na początku

@GoodGrace jest data wzbogacona o stulecie:

stulecie urodzenia kodowane jest poprzez dodanie do liczby oznaczającej miesiąc urodzenia:

liczby 80 — w przypadku osób urodzonych w latach 1800-1899,

liczby 0 — w przypadku osób urodzonych w latach 1900-1999,

liczby 20 — w przypadku osób urodzonych w latach 2000-2099;
  • Odpowiedz
@SebaD86: Moja siostra miała przebijane numery, bo PESEL był niezgodny z datą urodzenia. Wyszło jakoś jak miała koło 16 lat i paszport był potrzebny. Była pomyłka o miesiąc między PESELem a datą urodzenia. Zawszę się śmieję, że dostała nowy po jakimś nieboszczyku.
  • Odpowiedz