Wpis z mikrobloga

Jaką polecacie wirtualną maszynę do linuxa, żeby pisać programy w asemblerze i dało radę skompilować ? Pobrałem ze sklepu Microsoft Ubuntu ale jednak tylko mogłem zapisać kod i nic z nim nie zrobić


@harnasiek: nie rozumiem pytania. VM-ka nie ma nic do rzeczy i w sumie distro linuksa (czy ubuntu, czy fedora itp) też nie ma nic do rzeczy. Co to znaczy:

jednak tylko mogłem zapisać kod i nic z nim
@Kryspin013 no jakby nie chciał się kompilować ani nic, jedynie zapisałem kod w konsoli i dalsze komendy nie działały. Używałem jeszcze WSL i też nie zadziałał, więc szukam jakiegoś dobrego żeby podziałać na studiach
dalsze komendy nie działały.


@harnasiek: soory ziomek ale pierwszy raz masz styczność z komputerem? Co to znaczy? Jakiś komunikat? Może nie miałeś kompilatora zainstalowanego do ASM? Tak mocno od dupy strony podchodzisz to tego problemu.

zainstaluj samo ubuntu na wsl (sam terminal) i będziesz miał do kompilacji a pisać sobie będziesz na windowsie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Nullek: No ale to ewidentnie nie tu jest problem.
@Kryspin013 a dobra, już tłumaczę o co mi konkretnie chodzi. Wykładowca kazał nam na początku zainstalować wsl "pierwszy lepszy na necie" i na laboratoriach mieliśmy do stworzenia w asemblerze napisać kod typu "hello world", jednak po napisaniu kodu, wyprowadzenia komend które miały mi skompilować kod i pokazać dane na wyjściu nic się nie działo - wykladowca powiedział że mam sobie jednak inny załatwić "lepszy" bo z wsl są niby problemy
@harnasiek: no tyle zrozumiałem, ale mi bardziej chodzi o ten fragment:

jednak po napisaniu kodu, wyprowadzenia komend które miały mi skompilować kod i pokazać dane na wyjściu nic się nie działo


Tak kompletnie nic? Zero outputu przy kompilacji? Możesz podesłać ten kod i metodę w jaki sposób kompilujesz?

bo z wsl są niby problemy


@harnasiek: WSL1 to nie jest VM'ka jak coś tylko translator api. Może coś spieprzyli bo ogólnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@harnasiek: zbuduj na visual studio community jak nie umiesz w inne systemy i opisać jaki jest problem czy jaki komunikat dostajesz. Opisujesz wszystko jak Grażyna z księgowości, coś klikłem i wszystko znikło.
@harnasiek: sprobuj pierwszej komendy bo mi wywala blad ze nieprawidlowa nazwa formatu. Wersja nasm 2.15.05

wedlug manuala (man nasm) aby sprawdzic prawidlowe formaty trzeba zawolac nasm -hf, ktory wyplul mi elf32 i elf64.

$ nasm -felt hello.asm -o hello.o

nasm: fatal: unrecognised output format `elt' - use -hf for a list

Type nasm -h for help.


$ nasm -hf

Options (values in brackets indicate defaults):

...

-f format select output file
@PortowySzczur: no wykładowca nas zostawił z tym na 20 minut, zgłosiła się 1 osoba, że ma zrobiona i poleciał dalej i dopiero powiedział pod koniec, że wsl który mam jest niedopracowany i najlepiej jakbym poszukał inny