Wpis z mikrobloga

Mirki mam takie amatorskie pytanie - jak konstrukcyjnie powstaje spad dachu jednospadowego kiedy wszystkie ściany są tej samej wysokości i mają wylany wieniec? Albo w jaki sposób robi się wieniec gdy jedna ze ścian jest o jeden poziom bloczków wyższa? #budujzwykopem #budownictwo
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@mentari: dobra, ja ci opisałem bardziej dach płaski niż jednospadowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W jednospadowym robi się tak (najczęściej, to na bank nie jedyne rozwiązanie), że jedna ściana jest wyższa niż druga i ta wyższa ściana ma dwa wieńce - jeden wkoło budynku na poziomie wieńca ściany niższej, który spina cały budynek, a potem drugi, tylko na tej wyższej ścianie, ale połączony z niższym wieńcem za
jedna ściana jest wyższa niż druga i ta wyższa ściana ma dwa wieńce - jeden wkoło budynku na poziomie wieńca ściany niższej, który spina cały budynek, a potem drugi, tylko na tej wyższej ścianie, ale połączony z niższym wieńcem za pomocą pionowych, żelbetowych trzpieni


@aksal89: na wyższej ścianie na wieńcu wokół całego budynku jest murowany jeden rząd dodatkowy (bloczków/pustaków) i na tym dodatkowym rzędzie jest drugi wieniec? Czy drugi wieniec jest
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mentari:

jeden rząd dodatkowy (bloczków/pustaków) i na tym dodatkowym rzędzie jest drugi wieniec? Czy drugi wieniec jest bezpośrednio na pierwszym?


A to zależy tylko od tego jaki spadek chce się osiągnąć ¯\_(ツ)_/¯
@aksal89: wyższa ściana 2,50 m, niższa 2,25 więc różnica jednego bloczka byłaby wystarczająca; chodziło mi bardziej o "technologię"

@kamil13812: ( ͜͡ʖ ͡€) a masz jakieś foto podglądowe jak to wygląda w praktyce (od środka)?
@mentari Akurat nie masz tutaj racji. Pozornie tak to wygląda, ale bardzo optymalizujemy konstrukcje i wykonujemy ją z drewna o grubości 45mm, co daje nam sumarycznie mniejsze zużycie drewna niż przy więźbie tradycyjnej