Wpis z mikrobloga

Proszę specjalistę z dziedziny #chemia o pomoc.
Ile czystego KCl mam dodać do 1000ml wody demi żeby otrzymać roztwór o stężeniu 3,0mol/l jeśli masa molowa KCl to 74,55g/mol? 223,65g?

Nie bijcie jeśli pytanie głupie z banalnie prostym rozwiązaniem, ale chemię na oczy widziałem ostatni raz 20 lat temu, a z tego co szukam w necie nie wiem czy dobrze kombinuje (?)

#pytaniedoeksperta #pytanie #kiciochpyta
  • 15
@chozi: Jak zadajesz takie pytania, to chociaż pokaż tok rozumowania, żebyś na przyszłość nie musiał pytać, tylko się czegoś nauczył. Twoja odpowiedź notabene jest poprawna.
  • 0
@Catttana: Ale ja na prawdę nie wiem, co masz na myśli mówiąc „pokaz co masz i wtedy ktoś cię może nakierować” (?) Przecież zadałem najbardziej jak tylko się da konkretne pytanie. Co więcej miałem napisać? Ni diabła nie rozumiem twojego podejścia. Potem piszesz coś o toku rozumowania - wtf? Skoro podałem prawidłowa odpowiedz („notabene”), to wystarczyło odpisać, ze podałem dobry wynik i dobrze kombinuje, a nie bawic się w filozofa. Na
@chozi: Nie napisałeś, że potrzebujesz do akwarium, więc założyłam, że jesteś kolejnym uczniakiem, który zaśmieca tag i czeka aż ktoś odwali za niego robotę. Po drugie napisałam: "pokaż tok rozumowania" - uwaga tłumaczę na prostszy polski: pokaż, jak to obliczyłeś. Napisałeś jakiś wynik i pytasz, czy dobrze kombinujesz - wynik dobry, tylko co z tego. Najważniejszy jest tok rozumowania, który doprowadza do prawidłowego wyniku.
@chozi: Jak chcesz mieć dokładnie 3 molowy roztwór to wsyp najpierw KCl i rozpuść w 700-800 ml i potem uzupełnij wodą do 1l. Bo jak zmieszasz 220g soli z litrem wody to będziesz miał trochę mniejsze stężenie niż 3M.
Jeśli rybkom w sumie obojętne, to rób tak jak napisałeś :P
  • 0
@takimireczek: @Catttana: A mam jeszcze takie pytanie - czy ta mieszanka sporządzona i wymieszana w metalowym naczyniu (stal nierdzewna - wiem, ze to mało precyzyjne określenie) może wejść w jakaś reakcję z tym naczyniem, co mogłoby skutkować dostaniem się do niej jakichś pierwiastków metali?