Wpis z mikrobloga

Mirasy, jak wygląda taki temat. Skończył mi się leasing i wykupiłem auto (kwota wykupu niecałe 800 zł brutto). Nie księguje tej faktury, auto wchodzi do majątku prywatnego. Żeby teraz to sprzedać bez podatku dochodowego to muszę czekać pół roku minimum, a jeśli bym nie czekał to płacę 19% dochodowego od różnicy KWOTA SPRZEDAŻY - 800 zł? W przypadku zakupu na osobę prywatną mam umowę i na niej kwotę, później sprzedaje to jako osoba prywatna i też mam umowę i na podstawie tych dwóch dokumentów wiem jaki jest mój zarobek i od tego płacę 19%. Natomiast tutaj mam dwa jakby różne dokumenty czyli fakturę wystawioną na firmę (ale nie księgowaną) oraz umowę sprzedaży prywatną.
Drugi temat, jeśli bym chciał zostawić to wykupione z leasingu auto w rozliczeniu u dealera i wziąć kolejny samochód to jak to wtedy wygląda podatkowo? Czy wtedy to pół roku jest brane pod uwagę czy nie? Co jeśli bym zaksięgował tę ostatnią fakturę i wciągnął samochód na firmę a następnie sprzedał w rozliczeniu auto do dealera na fakturę normalnie jako firma? Księgowa ma wolne do środy a może ktoś tutaj ma doświadczenie w takim temacie :)) Będę wdzięczny za podpowiedzi.

#leasing #firma #dzialalnoscgospodarcza #samochody #podatki #jdg #motoryzacja #biznes #ksiegowosc
  • 27
Nie jestem pewien ale najbezpieczniej będzie jak wykupisz samochód na siebie a nie na firmę i nie będziesz go księgował. W dowód wpiszą Ci to co masz na fakturze. Podsumowując, wykup na osobę fizyczną i po pół roku sprzedaż na umowę i 2% PCC po stronie kupującego. Także ja bym to tak robił zamiast nie księgowanie faktury. Zostawienie auta w rozliczeniu to nie mam doświadczenia. Przypał masz taki z braniem na firmę:
Żeby teraz to sprzedać bez podatku dochodowego to muszę czekać pół roku minimum, a jeśli bym nie czekał to płacę 19% dochodowego od różnicy KWOTA SPRZEDAŻY - 800 zł?


@kuta_senator: od wartości pojazdu, niczym nie różni się to od kupna samochodu za 1000zł na umowie, kiedy dałes sprzedającemu 30 tys. do łapy. US wycenia wewnętrznymi programami tak jak ubezpieczyciele, m. in. infotaxem
@mytnik: jak wygląda w ogóle temat rejestracji takiego auta skoro jedyne co mam to faktura na firmę? Urząd wpisze do dowodu dane właściciela firmy czyli moje czy nazwę firmy?

@g0dl1ke: ok czyli tak jak przypuszczałem, dzięki :)

Czyli generalnie innej opcji niż kupno prywatnie i uniknięcia podatku przy sprzedaży poprzez czekanie pół roku to nie ma…
@kuta_senator: ja się zdecydowałem na wykup na siebie, co prawda póki co nie mam zamiaru sprzedawania samochodu ale to inne historia. Tak, zawsze urząd wpisuje dane z faktury. Zatem jak nabywca będzie:
Januszex Jan Kowalski
to w dowodzie jako właściciel będzie dokładnie Januszex Jan Kowalski. Inna sprawa, że możesz wykupić na siebie a potem po miesiącu lub dwóch wrzucić go do firmy jako przekazanie majątku prywatnego do firmy. Jednak i w
Tak, zawsze urząd wpisuje dane z faktury. Zatem jak nabywca będzie:

Januszex Jan Kowalski

to w dowodzie jako właściciel będzie dokładnie Januszex Jan Kowalski.


@mytnik: xD jak pilnujesz tak masz. Oczywiście że można zarejestrować na samo imie i nazwisko. Jeżeli urzędnik uważa, że jest inaczej prosisz o decyzję na piśmie

Inna sprawa, że możesz wykupić na siebie a potem po miesiącu lub dwóch wrzucić go do firmy jako przekazanie majątku prywatnego
@kuta_senator: @mytnik: To raczej zależy od urzędu. Ja miałem fakturę na firmę, a w urzędzie normalnie na osobę fizyczną mi zarejstrowano.


@gaily: przepisy są jasne, nie zależy to od urzędu a od tego, że dał sobie chłop wcisnąć takiego wała w WK. Skoro w JDG "firma to Ty" to trzeba być konkretnym nieogarem żeby z własnej woli wpisać nazwę firmy w dowód xD To, że na coś wziął fakturę
@g0dl1ke: Właśnie też mi się tak wydawało, bo przed wykupem pierwszego leasingu się zaczytywałem i właśnie wszędzie się dowiedziałem że wystarczy nie wrzucać faktury w "koszta" a w urzędzie tak czy siak rejestrują na prywatną osobę.
@gaily: bo dokładnie tak jest. Skoro coś jest moje, ja jestem właścicielem firmy i jest kupione na firmę to ja decyduję czy i kiedy wrzucić to w ŚT. Przykładowo kupując laptopa o wartości >10 tys. nie zostaje on środkiem trwałym za sam fakt kupna tego na fakturę, a w momencie w którym go tam wprowadzę. Równie dobrze mogę tego nie zrobić nigdy (i zrezygnować z możliwości odliczenia podatków).

No ale z
@kuta_senator:
1. W DR i tak bedziesz Ty. W DG wpisuje się po PESEL właściciela, nie wpisuje się nazwy firmy.
2. W przypadku sprzedaż auta bez księgowania w firmie w ciągu 6 pełnych miesięcy kalendarzowych będziesz miał do zapłaty jeszcze VAT, nie tylko dochodówkę.
3. Salon odkupi od Ciebie auto na 99% tylko na podstawie FV. Więc będziesz miał przychód z tego tytułu.
4. Nie wrzucaj auta do DG i zrób
bo na DG był odliczany VAT w trakcie użytkowania danego pojazdu.


@OptiFinance: nie zauważyłem, ale może się mylę, żeby miras @gaily: pisał, że po wykupie będzie dalej używał w trybie 20%/50%

Bo jeżeli wykupisz na osobę fizyczną i będziesz odliczał 20% dochodu i 50%vat, urząd uzna, że nie wykupiłeś na os.fiz. i będziesz dojechany aby wystawić pełną fakturę przy sprzedaży.
@gaily: nie księgujesz ostatniej fv, czyli wykupujesz na os fiz.:

- sprzedaż przed 6mc, dochodowy
- sprzedaż po 6mc, bez podatków

poza tym, z powyższych... wydział komunikacji rejestruje samochód na jana kowalskiego a nie na januszex jan kowalski. Nazwa firmy jest tylko przy osobach prawnych np. sp.z o.o.
@gaily: @kuncfot: @kuncfot: @OptiFinance: dzięki wielkie za wyjaśnienie :)

Jedna rzecz tylko nadal chodzi mi po głowie czyli to co napisał @OptiFinance - ta darowizna. Czy faktycznie to uchroni przed podatkami jeśli bym przepisał to na przykład na kogoś bliskiego z grupy tzw. zerowej i ta osoba sprzedała by to przed upływem pół roku?

I druga kwestia - czy jeśli wykupie na osobę prywatną (czyli nie będę księgował