Wpis z mikrobloga

  • 17
845 + 1 = 846

Tytuł: Miasto z mgły
Autor: Carlos Ruiz Zafon
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★

Ostatnia książka Zafona, ukończona na chwilę przed śmiercią. Moje pierwsze spotkanie z tym autorem i bardzo żałuję, że dopiero teraz.
"Miasto z mgły" jest zbiorem opowiadań, których motywem przewodnim jest Barcelona. Opowiadania są krótkie, po za dłuższym - "Księciem Parnasu" (które zawiera w sobie jeszcze 1 opowiadanie), nie mają więcej niż 20-30 stron.

Zafon porusza wiele tematów, począwszy od historii chłopca tęskniącego za przyjaciółką, po plagi dotykające całego miasta, aż do historii wykorzystywanej dziewczynki, która przymuszana była przez ojca do obcowania z innymi mężczyznami. Opowiadania pokazują kunszt Zafona, sposób w jaki buduje historię, kreuje przestrzeń miasta i jego klimat.
Największym szokiem dla mnie było opowiadania o fotografie cmentarnym - człowieku, który robił pośmiertne zdjęcia i odkrył, że rodziny "portretowanych" reagują na jego córkę, jak gdyby była powracającym z zaświatów zmarłym. Gdy zobaczył, że może mu to przynieść dochód postanowił wykorzystać córkę i "sprzedawać" ją na kilka godzin, dni tym rodzinom. O ile na początku była to tylko rola córki, to gdy dorosła były to również role żony i kochanki, co dla dziewczynki kończyło się obcowaniem z mężczyznami. Ojciec za każdym razem objecywał, że to już ostatni raz, a póżniej przegrywał wszystkie pieniądze i zaciągał co raz to większe długi.
Trudno mi było sobie uzmysłowić, jak można zrobić tak ogromną krzywdę dziecku i móc dalej spojrzeć w lustro.

Niektóre opowiadania nawiązują do poprzednich, ale nie jest to reguła. To jest chyba moje największe zastrzeżenie, gdyby wszystkie opowiadania były powiązane ze sobą czymś więcej niż miastem - Barceloną, byłoby 9/10. Nie czytałem też najważniejszej trylogii w dorobku Zafona, więc trudno mi ocenić w jak dużym stopniu autor nawiązuje do niej w opowiadaniach. Do 10/10 jeszcze trochę brakuje, ale zakładam, że dłuższe formy Zafona mogą się bez problemu do niej zbliżyć. Nie mogę się doczekać kolejnego spotkania z tym autorem przy okazji "Cmentarza zapomnianych książek".

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
40/100
#bookmeter #czytamzwykopem #legimi
ali3en - 845 + 1 = 846

Tytuł: Miasto z mgły
Autor: Carlos Ruiz Zafon
Gatunek: litera...

źródło: comment_1620160799nHKfEvueiKG3v2CX05vLuP.jpg

Pobierz
  • 6
@Arthizo Ja miałem to szczęscie, że przyszła już dziś ( ͡ ͜ʖ ͡) Zamawiam właśnie całą trylogię Cmentarza zapomnianych książek, bo słyszałem o nich wiele dobrego i polecał je każdy, kto czytał.
Ostatnia książka Zafona, ukończona na chwilę przed śmiercią. Moje pierwsze spotkanie z tym autorem i bardzo żałuję, że dopiero teraz.


@ali3en: zachęciłeś mnie, jestem w tej "rewelacyjnej" sytuacji, że nie czytałem ani jednej jego książki :)
co polecacie na początek?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@ali3en: @Arthizo: oj tak, ja zaczęłam od Cienia i po prostu uwielbiam. To taka książka, która Cię wciąga klimatem, językiem (Fermin ), historią i wielowymiarowością, a potem na długo z tobą zostaje. Pozostałe książki wydają mi się słabsze, ale pierwsza część wysoko postawiła poprzeczkę, więc nie dziwota.

Opowiadań jeszcze nie czytałam, ale zachęciłeś :) I dorzucę do tego jego osobną powieść _Marina_ - podobno warto.
@ali3en: Przekonałeś! Jako ogromna fanka stylu tego pisarza - Cmentarz zapomnianych książek ( ʖ̯) - czuję się zawstydzona faktem, iż nie wiedziałam o jej publikacji! Dziękuję. Krótsze formy tego autora również mi się podobały, więc spróbuję.