Wpis z mikrobloga

Do czego to dochodzi by pytać wykop o radę, ale co mi tam. Drodzy Mircy z tagów #automatyka #elektryka i #projektowanie niedawno skończyłem studia #elektrotechnika i szukam pracy. Zastanawiam się aby obrać kurs albo projektanta instalacji elektrycznych albo uderzyć w automatykę. Byłem na rozmowach i w biurze projektowym jak i w firmie zajmującej się automatyką przemysłową (składanie rozdzielnic automatyki, instalacje przemysłowe, programowanie plc). Totalnie nie wiem w którą branżę uderzyć, czy znajdzie się tu kilka osób które mogłyby napisać kilka swoich uwag odnośnie wykonywanego przez was zawodu. Chciałbym by pomogło mi to nawet w minimalnym stopniu podjąć decyzję. Też chciałbym zorientować się jak wyglądają zarobki w poszczególnych zawodach po przepracowaniu kilku lat. Dzięki z góry za odpowiedzi.
  • 15
@HypnoSq: moim zdaniem automatyka jest o wiele ciekawsza niż instalacje elektryczne, o wiele większe możliwości rozwoju, minus to delegacje, choć jeśli ci to zbytnio nie przeszkadza to nawet plus, bo zawsze dieta delegacyjna wpadnie, czy sama podstawa jest wyższa to nie będę się wypowiadał bo w #bialystok wszędzie niska ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kozi966: Napisałem na priv
@bc547: No też mi się wydaję że automatyka jest ciekawsza, i jest w niej większa różnorodność. A tak z doświadczenia, to dużo jest takich delegacji? Jaki jest stosunek pracy w firmie do pracy w delegacji?
@HypnoSq: zależy dużo od stanowiska od firmy, na utrzymaniu ruchu, prefabrykacji, projektowanie praktycznie zero delegacji, ale może być też montaż AKPiA, i/o checkout, pomiary, uruchomienie, wtedy tylko delegacja. Jak masz mieszany zakres obowiązków to już raczej polityka wewnętrzna firmy ile będzie tej delegacji.
@HypnoSq: na przykładzie firmy na literę A z Białegostoku powiem, że są 2 brygady, każda ma swojego kierownika. Jedna to serwis i utrzymanie ruchu, kalibracja czujników, druga brygada to prefabrykacja, montaż na obiekcie i uruchomienie, pierwsza nie jeździ w delegacje wcale, w drugiej można np. być 2 miesiące na prefabrykacji, a potem 2 miesiące na montażu na obiekcie. Jest jeszcze dział projektowania i programistów, ile u nich delegacji wychodzi nie wypowiem
@HypnoSq: osobiście skończyłem elektrotechnikę i projektowanie urządzeń elektrycznych. Życie tak chciało że trafiłem na własny gpz na farmę wiatrową. Obecnie dorabiam sobie w szeroko pojętym oze. Nie zmieniłbym swojego wyboru.
Patrzę co jakiś czas na ogłoszenia na automatyków w okolicznych fabrykach to widzę non stop te same firmy co szukają ludzi.
@HypnoSq: Do znudzenia będę powtarzał - jeśli miałeś cokolwiek do czynienia z programowaniem na studiach, to idź w IT i nie marnuj sobie życia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie warto pchać się w Polsce w coś innego po studiach na polibudzie.

Jeśli jednak brakuje Ci rozsądku, to sugeruję projektowanie. Praca zwykle na miejscu, możliwość pracy zdalnej, duże możliwości pracy po godzinach, dużo różnych dziedzin jak Ci się
@Wegrzynski: Możesz konkretniej napisać o IT? Chodzi Ci o wyuczenie się jakiegoś języka programowania i typowego programistę? Czy może chociażby po tej elektrotechnice jest coś wartego uwagi i przy czym wiedza ze studiów nie będzie bezwartościowa?
@dlomlo: @qandaornot: @Wegrzynski: przecież w automatyce też masz wiele branż i możliwości zmiany jak ci się coś znudzi, pod względem ciekawej pracy to klepanie kodu w IT nie ma podjazdu do uruchomień automatyki na wyjeździe. To czy komuś pasują delegacje i nadgodziny to już osobna kwestia, ale jak ktoś na początku kariery chce dużo pojeździć to będzie zarabiał o 50-100% więcej niż rówieśnicy z IT. Natomiast dobrze wiemy, że
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fanatic: pieniądze, wygoda, warunki, itp tu wszędzie automatyka przegrywa, a czy jest wiele ciekawsza od it? W it też masz różne projekty, dla mnie to żaden argument
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@HypnoSq: Przy projektowanu instalacji elektrycznych raczej nie liczyłbym na zbyt duże zarobki przez pierwsze lata pracy, kamieniem milowym jest uzyskanie uprawnień do projektowania, warto zaznaczyć, że do uzyskania uprawnień projektowych wymagana jest również praktyka w wykonastwie, ja trafiłem do większego biura, na każdym temacie trafiam na nowości więc na nudę nie narzekam, sporo zależy od profilu działalności firmy,
Jeśli w przyszłości planujesz prowadzenie własnej działalności, ogarniesz jakieś znajomości, możesz realizować dodatkowe