Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 14
TopsCNC HEAVY

Ploter robi już wziuuuuuuuuu...

Ze składaniem było trochę zabawy, te kółka są dość upierdliwe do ustawienia. Luz pionowy wykasowałem za pomocą podkładek z papieru :)

Trochę pobawiłem sie ustawieniami w sterowniku jak odwrócenie osi, ustawienie kroków/mm, prędkości maks, przyspieszeń.

Przy testach spaliłem jeden mostek, w sumie to nawet nie wiem czemu. Na szczęście miałem jakiś inny na zapas.

Muszę wykombinować jeszcze jakąś płytę/podstawę, wrzeciono i prowadnice kabli.

Łączniki silnika z śrubą kupiłem takie łączone z dwóch połówek. Jak się szarpnie to się rozpadają na 2 części :D Będę musiał wymienić na łączniki z jednego kawałka tak jak mam w drukarce 3d.

Spamuję pod tagiem ==> #dmmototopscncheavy <== można obserwować.

#cnc #arduino #druk3d #diy
DMMotoAdventures - TopsCNC HEAVY

Ploter robi już wziuuuuuuuuu... 

Ze składaniem był...

źródło: comment_1620672565QOjVkSgWakzEbeeOkSZuMT.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
Łączniki silnika z śrubą kupiłem takie łączone z dwóch połówek.


@DMMotoAdventures: Rozumiem, że chodzi o sprzęgła? Dobre kupiłeś, szczególnie przy tak długiej śrubie. One maja być elastyczne i ich się nie szarpie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Po prostu druga strona śruby musi być zamocowana na sztywno w łożysku, tak aby sprzęgło pozostało stale ściśnięte.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sahelantrop: tak, chodzi o sprzęgiełka. Druga strona przechodzi tylko przez łożysko, nie ma blokady. Więc w jedną stronę działa, a w drugą może wypaść :D

Blokadę mogę dorobić z ogranicznika głębokości do wiertła 8mm i powonno być git, bez wymiany sprzęgła.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sahelantrop: mam takie jedno w osi Z, na dole. Koleś od tej drukarki używał na osiach sprzegła jednoczęściowe, a koncówki srub trapezowych tylko przechodziły przez łożyska.

Ja sobie wypatrzyłem na ali sprzegielka 2 częściowe i to stworzyło problem :D
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@technic: chyba dam sprzęgiełko z jednego kawałka + łozysko z blokadą z drugiej strony.

Na nakretce trapezowej mam aktualnie 0.2mm luzu nawrotnego. Myślę wymienić sprężynę na jakąś twardszą lub jakoś inaczej to zmodzić. Zbyt twarda sprężyna pewnie szybko będzie zużywać gwint w nakrętkach.

Z tego co obczajałem w arduino nie można programowo kasować luzu :(
DMMotoAdventures - @technic: chyba dam sprzęgiełko z jednego kawałka + łozysko z blok...

źródło: comment_16207242016y9UjUUroUe6BFxuIFLcos.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@DMMotoAdventures: A śruba to 8 czy 12 mm?. Ja sugeruje użycie łożysk stożkowych na końcu śrub trapezowych. Dodatkowo te nóżki do przykręcenia do stołu takie troche liche są, sugerowałbym co najmniej 2x grubsze.

A i swoją drogą śruba trapezowa zawsze będzie miała jakiś tam luz, nie za bardzo nadaje się ona do CNC. Lepszym wyjściem jest użycie śrub kulowych
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@technic: śruba ma 8mm. To jest całe dość liche, nie tylko nóżki :D

Chyba łożysko stożkowe w takiej plastikowej konstrukcji nie ma sensu. Jakbym to skrecił aby naciągnąć śrubę to by się polamało xd

Po zabawie z kółeczkami i regulacją już mam dość, następnym razem minimum wałki podparte, ale na 99% beda wózki. Sruba kulowa też będzie :)
  • Odpowiedz
@DMMotoAdventures: nie wiem czy to nie Tobie na samym początku nie odradzałem budowy tego. Człowiek uczy się na błędach cały czas.
Co do łożysk to mają sens niezależnie od konstrukcji. niweluje Ci to luz na śrubie - i zawsze jest "trochę" lepiej. a koszt niewielki

Jeżeli zmniejszysz wszystko tak o 40% to do małych grawerek będzie wystarczająco stabilne.
  • Odpowiedz
@technic:

nie wiem czy to nie Tobie na samym początku nie odradzałem budowy tego. Człowiek uczy się na błędach cały czas.


Moim zdaniem fajne gówno. Sam mam coś niewiele lepszego i zabawa jest przednia. Pozwala się dużo nauczyć i sprecyzować swoje potrzeby do budowy następnej maszyny (pole robocze, prędkości, sztywność).

@DMMotoAdventures:

Lipa konstrukcyjna z tymi sprzęgłami, one powinny przenosić tylko ruch obrotowy i nic więcej. Nawet jak zablokujesz drugi koniec
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zorki4: tak, jest 80x80. Będę coś działał z naciaganiem, może coś się ugra a ploter się nie złamie xD

Kolejny plus takiej konstrukcji - wychodzą rzeczy, o ktorych człowiek wcześniej nie pomyślał :)
  • Odpowiedz
@DMMotoAdventures: wsadź śrubę 12mm i po 2 łożyska stożkowe przeciwsobnie na stronę. Zmień paski na 10mm i przedrukuj mocowania do stołu tak żeby miały x2 grubości i jako tako będzie śmigało. Zaufaj mi
  • Odpowiedz