Wpis z mikrobloga

Jakby ktoś mnie pytał kogo oskarżam o wydarzenia w Izraelu i Palestynie (wiem to ja dzwonie) to mam krótką odpowiedź:

Religia i nacjonalizm.

Dwa raki, które toczą ludzkość od pokoleń. Przekonanie że moja wiara w zmyślone plemienne bóstwo z pustyni jest lepsza niż ich wiara w zmyślone plemienne bóstwo z pustyni. Mój naród jedzący falafel i hummus jest lepszy niż ich naród jedzący... falafel i hummus. Przecież to jest absurd.

XXIw. samoloty, telefony komórkowe, media społecznościowe, ludzkość szykuje się do lotu na Marsa. A tymczasem jakieś brainlety mordują się nawzajem, bo różni ich wiara w wymyślone bajki i konstrukty typu naród. Pewnie takiego Eliahu z Telaviwu i Muhhamada z Gazy więcej łączy niż dzieli. Obaj lubią jeść to samo żarcie, oglądają się za panienkami na ulicy, grają w gierki i kopią piłke z kolegami. Potem do głów wtłaczane są im religia i nacjonalizm i przekonanie że ich religia i nacja mają większe prawo do kawałka piasku latającej w kosmosie skalistej kuli i tamtych drugich trzeba by się pozbyć.

Religię i nacjonalizm na śmietnik historii.

#izrael #palestyna #wojna #neuropa
Kozajsza - Jakby ktoś mnie pytał kogo oskarżam o wydarzenia w Izraelu i Palestynie (w...

źródło: comment_1620806532XKFcIKd7j0PshoNlxyUbUI.jpg

Pobierz
  • 100
  • Odpowiedz
@Kozajsza: sprowadzenie konfliktu Izraelsko-Palestyńskiego jedynie do kwestii religijnych to pomyłka. Tam nie o kwestie religijne chodzi. Już bardziej o ten nacjonalizm :)
  • Odpowiedz
Jakby ktoś mnie pytał kogo oskarżam o wydarzenia w Izraelu i Palestynie (wiem to ja dzwonie) to mam krótką odpowiedź:

Religia i nacjonalizm.


@Kozajsza: Żałosna próba uderzenia w PiS przy pomocy wydarzeń na Bliskim Wschodzie xD Liczysz na jakąś premię za kreatywność czy co? Idź się lecz.
  • Odpowiedz
@semyel: Nacjonalizm jest mocno spleciony z religią w tym przypadku (zresztą zwykle jest). Żydzi i Izrael to kombinacja religii i nacjonalizmu. Palestyńczycy różnią się od Żydów głównie tym, że są muzułmanami, tak samo głównie kraje muzułmańskie wspierają Palestyńczyków (m.in. Erdogan zapowiedział, że będzie zabiegał u państw muzułmańskich o wsparcie dla Palestyny w związku z ostatnimi wydarzeniami).
  • Odpowiedz
@Kozajsza: dokładnie tak. Ludzie zobaczą jakieś działalności charytatywnej kościołów, nasłuchaja się kazań, i myślą, że religia jest taka fajna, nieszkodliwa, że utrzymuje cywilizacje. Albo, że nacjonalizm spaja naród i w gruncie rzeczy jest dobry, poczytają sobie wiersze o ojczyźnie i jest tak miło. A potem zdziwienie, bo ktoś za granicą ma dokładnie inne poglądy i zaczyna się wzajemne mordowanie.
  • Odpowiedz
@Kozajsza Oj tak, dałbym z 15 plusów jakbym mógł. Podobnie było na Bałkanach, podobnie jest w większości innych miejsc. Często też chodzi i pieniądze, ale pieniądze i inne interesy zasłania się religią i nacjonalizmem, aby ludzie chętnie się mordowali.
  • Odpowiedz
@Kozajsza: Co jest pięknego w neuropie ze idąc tokiem waszego rozumowania wszystkie bariery się zacierają i biały z czarnym żyje na jednym terenie bez granic i są takimi samymi ludźmi na jednakowym poziomie, dobre żarty
  • Odpowiedz
@Kozajsza: co do nacjonalizmu to się nie zgodzę

jestem przekonany że jakby przeprowadzić odpowiednie badania (a nawet pewnie już były takie przeprowadzane) to okazałoby się że mentalność plemienną mamy zakodowaną w genach i co byś nie zrobił to w obecnym rozwoju cywilizacji zawsze to wypłynie, brak nacjonalizmu spowodował by brak narzuconych granic przez co te granice tworzyłyby się naturalnie co by powodowało nadużycia w stosunku do mniejszości, tworzenia się grup wpływów
  • Odpowiedz
@Kozajsza: Bardzo wygodne sprowadzić wszystko do religii i nacjonalizmu, które są tylko środkiem, a nie celem samym w sobie. Za wszystko odpowiedzialna jest tylko i wyłącznie zwykła instynktowna żądza władzy. Pokazuje to tylko, że jesteśmy zwykłymi zwierzętami. Czujemy się lepsi od innych gatunków bo do swoich instynktownych działań dopisujemy filozofie, a chodzi tylko o zwykłe #!$%@? się i udowodnienie sobie kto jest lepszy, bo zwierzęta mają to w naturze od tysięcy
  • Odpowiedz
@Kozajsza znieśmy religię oraz nacjonalizm ustawą i skończą się wszystkie wojny na świecie ( ͡º ͜ʖ͡º) Przecież tam nie o religię chodzi tylko o władzę i terytorium. Stany swoje wojenki też wywołują przez swój nacjonalizm?
  • Odpowiedz
Jakby ktoś mnie pytał kogo oskarżam o wydarzenia w Izraelu i Palestynie (wiem to ja dzwonie) to mam krótką odpowiedź:

Religia i nacjonalizm.

Dwa raki, które toczą ludzkość od pokoleń. Przekonanie że moja wiara w zmyślone plemienne bóstwo z pustyni jest lepsza niż ich wiara w zmyślone plemienne bóstwo z pustyni. Mój naród jedzący falafel i hummus jest lepszy niż ich naród jedzący... falafel i hummus. Przecież to jest absurd.


@Kozajsza:
  • Odpowiedz