Wpis z mikrobloga

Historia jednego grobu

Jakbylem maly, mialem tak z 8 moze 9 lat, lubilem w asyscie rodzicow chodzic po cmentarzach i wyszukiwac najstarsze groby albo szukac posrod spoczywajacych tych ktorzy zyli najdluzej.juz wtedy moja uwage skupil pewien grob, znajdujacy sie na starym wiejskim ,,nekropolis" w samym rogu cmentarza, nieoopodal niegdys wydzielonego terenu dla samobojcow, ktory w latach 90 zostal skonsolidowany z reszta cmentarza. Grob bardzo szeroki w ktorym spoczywala cala rodzina. Zastanawialo mnie dlaczego wszyscy umarli tak mlodo. Zadne z dzieci praktycznie nie dozylo wieku nastoletniego a jedno z rodzicow tez zmarlo dosc mlodo. Moja babcia mowila mi, ze to rodzina, ktora zmarla na jakas chorobe ktora wtedy grasowala.
Po latach dokopalem sie do informacji w starych odpisach z kronik diecezji tarnowskiej(wlasnosci brata mojej babci), ze w regionie z ktorego pochodze podczas epidemii cholery jaka przetoczyla sie w naszej wsi w okresie miedzywojennym 1920-1923 dziennie umieralo w 5 sasiadujacych ze soba wsiach tyle ludzi, ze trzabylo wydatnie powieksxyc obszar cmentarny.
Co ciekawe, w polowie XIX w. z tego samego powodu umieralo ponoc 400 osob rocznie majac na uwadze, ze dzis jest to ok 30-40, to liczba robi wrazenie. Chorych wowczas chowano po lasach lub na granicy sasiadujacych ze soba wsi na uboczu bez obrzedow koscielnych, czesto zawijajac ciala w siano badz tkanine. Ale do rzeczy, dzieci w tym grobie zdaje sie, ze umarly w 1920 razem z matka, natomiast ojciec jakos przetrwal ta zaraze i dozyl lat '30. Niestety nikt nigdy nie stal tam w swieto Wszystkich Swietych, dlatego nie bylo okazji zapytac o szczegoly.
Z takich ciekawostek dodam, ze najstarsze mogily i pozostalosci po przodkach rozlokowane byly na dziedzincu wokol kosciola, zanim sposobne rozporzadzenia zaborcow nakazaly oddzielenie sfery sacrum od profanum w pierwszej pol XIXw. Na mocy czego, zaczeto budowac cmentarze zdala od kosciola a szczatki tych wokol kosciola ekshumiwano i wrzucano do starych zbiorowych kopcow. Tak bylo u mnie stad trudnosci ze znalezieniem pozostalosci po praprapra dziadach. W Polsce generalnie nie ma starszych niz 1780 samostanowiacych grobow gdyz najstarszy cmentarz pochodzi wpasnie z tego okresu. Oczywiscie pomijajac mauzolea, groty czy kaplice gdzie chowano prominentne postaci.
#ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #rzezba
teflonzpatelnimismakuje - Historia jednego grobu

Jakbylem maly, mialem tak z 8 moz...

źródło: comment_1621004777BvYnsBa0kBiHpi6Toro7Tg.jpg

Pobierz
  • 1