Wpis z mikrobloga

Drogie Mireczki,

mam takie pytanie natury komputerowej, bo nie wiem czy mam się trochę martwić czy bardzo bardzo. Mieszkam w tak starej kamienicy, że gdy pralka jest włączona i komuś się zachcę herbaty, to niestety wywala korki. No i ostatnio przy takiej awarii padł mi mój komp stacjonarny. Oczywiście wydarzyło się w to najgorszym możliwym momencie dla mnie, gdzie projekt otwarty, pliki niezapisane i wszystko od początku. No ale do rzeczy. Komputer po przywróceniu prądu nie startuje - tzn. uruchamia się, wiatraki zaczynają działać, słyszę jedno piknięcie, po czym wszystko zwalnia i system się nie załącza - nie ma żadnego sygnału z komputera.

No i moje pytania -
1. Jaka jest możliwa tego przyczyna? Co najprawdopodobniej jest do wymiany? Cała płyta główna?
2. Czy mogę być spokojna o rzeczy na swoim dysku twardym? Czy powinnam już zacząć panikować?

Jedyne co mi się udało sprawdzić to wyjęłam baterię z płyty głównej na jakiś czas ale BIOS jak się nie odpalał tak się nie odpala. Przepraszam jeżeli moje pytania są głupie, ale komputery od tej strony to nie moja bajka (moim największym wyczynem jest samodzielne zamontowanie karty sieciowej), a chciałabym wiedzieć czy wszystko co mam na dysku jest w miarę łatwe do odzyskania i co się mogło zepsuć.

Poniżej specyfikacja komputera:
Procesor: INTEL CORE i5-4460 - 3.20 GHz, turbo 3.40 GHz, x4/4, 6 MB, 84W, HD 4600, BOX, s-1150
Płyta główna: GIGABYTE GA-H97-HD3 - ATX, H97, 4x DDR3, 2x PCI-E 16x, RAID, VGA, DVI, HDMI, S-1150
Pamięć RAM: DDR3 ADATA - 4 GB / 1600 (1x 4 GB), CL9, XPG
Pamięć RAM 2: DDR3 ADATA - 4 GB / 1600 (1x 4 GB), CL9, XPG
Dysk Twardy: SEAGATE 1 TB, 64 MB, 7200 obr., 3.5", SATA3 - ST1000DM003
Karta Graficzna: PCIex GIGABYTE GF GTX 750 2048 MB DDR5, 128 bit, DVI, HDMI, D-PORT - GV-N750OC-2GL
Obudowa: CHIEFTEC LF-02B-OP - ATX, bez zasilacza, czarna
Panel LCD: DELL U2412M - 24", 8 ms, 2 mln.:1, 300 cd/m2, DVI, czarny
Zasilacz: BE QUIET! PurePower L8 - 500 W, PFC, 80+
Dysk Twardy SSD: SSD CRUCIAL BX100 - 120 GB, 2.5", SATA3, 535 MB/s, 185 MB/s - CT120BX100SSD1

Miłego wieczoru wszystkim!
#komputery #pytanie #windows
  • 8
  • Odpowiedz
  • 2
@kamilawow pierwszym elementem w komputerze mającym styk z siecią jest zasilacz. Może wymagać serwisu, a na pewno sprawdzenia przez kogoś kto ma pojęcie. Może wystarczy zmienić jakiś kondensator albo ostatecznie wymienić zasilacz.
A na przyszłość polecam zakup jakiegoś niedrogiego UPS na takie przypadki.
  • Odpowiedz
@CeZiK_ w weekend będę oddawać go w ręce mądrzejszych od siebie, więc pewnie się dowiem co się stało. Myślisz, że dane na dysku są do odzyskania?
@no_one właśnie jeżeli chodzi o zasilacz to wszystko wygląda jakby działało (chyba, że ja o innym zasilaczu myślę), komp się normalnie odpala, tylko system się nie załącza. Jak wciskam RESET to jest znowu jedno piknięcie, takie dwa cichutkie trzaśnięcia i cisza :(
  • Odpowiedz
  • 1
@kamilawow a masz bios? Pisałaś że nie ma, więc coś na płycie nie działa albo sama płyta.. może nie dostaje pełnego zasilania z zasilacza. Jak by dysk padł to bios by był, tylko potem byś miała komunikat w stylu no bootable device found czy cos w ten deseń.
  • Odpowiedz
  • 0
Zobacz jeszcze na płycie czy kondensatory nie są wypukłe. Jeśli tak, to są do wymiany. To prosty temat.
  • Odpowiedz