Wpis z mikrobloga

Hej, mam pytanie do mirków co siedzą w programowaniu czy nawet w embedded dev. Aktualnie robie studia z mechatroniki i szukam czegoś dla siebie w tej dziedzinie. Aktualnie najbardziej podoba mi sie programowanie w C, które mamy.

Ale do sedna.. Myśląc w kierunku programowania, poczytałem, że jest coś takiego jak Embedded Dev. Jednak grzebiąc w internecie znalazłem taki temat. Po przeczytaniu sam nie wiem, czy to kolejne narzekanie czy serio to jest kolejna obok robotyka praca gdzie musisz umieć wszystko a z wypłatą różnie bywa.
Czy ma ktoś doświadczenie w tym temacie? Lub wie czy jest jakiś inny kierunek rozwoju gdzie nie ma klepania jakis Webdev czy apek dla korpo, tylko właśnie takie "techniczne" rzeczy?

#programowanie #praca #embedded #automatyka
  • 36
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dantey: rozwój jest, w Polsce jest AMD, NVIDIA, Intel i parę innych korpo które tworzą sprzęt i potrzebują developerów. Problem jest tylko taki że kasa mniejsza niż ten "#!$%@?" frontend którego chcą wszyscy. Jak to akceptujesz to bym się w to pakował, najważniejsze lubić swoją pracę.
@PortowySzczur: To zalezy jak mniejsza. Nie celuje tylko w kasę, a coś po prostu stosunek pieniądze/życie. Jak słysze, że koledzy na studiach pracuja jako automatycy za 4 netto robiąc po 10h dziennie czasami 6 dni w tygodniu to średnio to wygląda. Jesli to różnica 7k vs 10k to jest to do aakceptowania. Ważne by nie robić czegoś mega stresującego gdzie mam po 12h wyjęte z życia ciągle za 6 na ręke.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dantey: powiem ci tak, na start to ci tak 4-5 k wyjdzie max. Po dwóch trzech latach już 9-10k jest realne, więcej to już tylko specjaliści. Znam ludzi którzy ogarniają na pamięć API open GPU i orca i zarabiają 70% tego co ja jako fullstackowiec... No ale za front to już potrafią ludzie brać 20-25k na b2b, w przypadku c granicą jest myślę z 15-16. Podaje kwoty brutto.
@dantey:
- Musisz mieć odpowiednio wysoką znajomość C ( jak nie rozumiesz konstruktów języka z randomowego wycinka kodu kernela nie licząc makr to masz zaległości w temacie języka )
=> Absolutnie nie. Im bardziej egzotycznych konstrukcji używasz, tym gorzej dla Ciebie i Twojego zespołu.
- Bardzo prawdopodobnie pracować w assemblerze
=> Przydaje się do profilowania i debugowania. Średnio zaglądam w assemblera wygenerowanego przez kompilator raz w miesiącu. Nigdy nie pisałem kodu
@dantey: musisz umieć wszystko co jest potem docenione. 12 lat expa samouk here, freelancerka. Projekty z kategorii 'tak się nie da', klienci z całego świata z wyjątkiem PL (nie zdarzyło się). W dodatku do programowania hardware design. 15k jeszcze nie zawsze jest tyle że nie mówię o PLN :)
@PortowySzczur: nom, tyle że ja nie ruszyłem tyłka z PL (pewna opcja polityczna mnie właśnie próbuje przekonać ale to insza inszość). Zero magicznych kontaktów i płatnej protekcji wszystko wyszarpane i wykonane własną ciężką pracą poczynając od nauczenia się jak działa komputer. Można? można.
@groman43: Dzieki za odpowiedz. Bardzo mi to poprawiło "humor", że jednak nie ma takiego obozu pracy. Tego się boje bo teraz gdzie obecnie pracuje, robie tak jakby za trzy stanowiska a standardowo wypłata za jedno.

@PortowySzczur: Takie zarobki są dla mnie jak najbardziej okej. Dla mnie lepsze mniejsze niż robić totalnie coś czego sie nie lubi.

A zakladając, że nie embedd to istnieje coś pokrewnego? Pierw interesowało mnie programowanie robotów
@keton22: No taka wizja wygląda bardzo fajnie. Ja sie wszystkiego moge nauczyć bo bardzo lubie się uczyć, problemem jest dla mnie tylko kiedy wraz z rozwojem nie przychodzi lepsza praca.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dantey: masz masę otwartych sterowników jak nouveau czy Kernel linuksa. To są ogromne projekty blisko sprzętu w C, czasami w C++. Poszukaj po githubie co chciałbyś wspierać i dostarczaj commity społeczności. Bardzo dobrze to wygląda w CV, ostatnio zatrudniłem gościa praktycznie po rozmowie lekko technicznej i jego koncie na github bo widać było co i jak robi.
@PortowySzczur: O angielski zadbałem już dużo wcześniej, plus często czytałem jakieś naukowe zagraniczne artykuły. Z tym myśle nie bedzie u mnie żadnego problemu.
Patrząc po tym co mi piszesz czeka mnie bardzo dużo nauki przede wszystkim w całym środowisku programowania. Jak to wygląda i czego właściwie potrzeba na rynku. Niestety ja w gorącej wodzie kąpany i zawsze wszystko chciałbym wiedzieć już ;p
@dantey: jeśli jednak zastanowisz się nad PLC i nie będą ci straszne nadgodziny i wyjazdy za granicę, to po roku bez zakładania działalności będziesz miał 12-15k. Zarobkami chwali się mniejszość, 20k w IT to nie jest coś powszechnego nawet z doświadczeniem, trzeba to mówić otwarcie.
@PortowySzczur: Zaległości to mało powiedziane, ja narazie na początku jestem czegokolwiek ;) Aktualnie z ofert nie spełniam chyba ani jednego warunku. Bardziej chodziło mi dowiedzieć się czy nie strace 4 lat uczenia się na kierunek który w polsce jest bez sensu
@fanatic: Własnie taka praca u mnie totalnie odpada. Średnio dobrze znosze dalekie podróże i życie na walizkach. Moja dziewczyna poza tym 4 lata temu miała takiego Programiste PLC i mowila że widzi sie go pare dni raz w miesiacu a tak to tylko skype.
@dantey: to masz trochę inne doświadczenia niż ja. Jasne że nie tylko tęcze i jednorożce ale statystycznie kierunek zawsze do przodu i w każdym projekcie uczę się czegoś nowego.
A co do przychodzenia lepszej pracy - jak sobie wynegocjujesz i jakie kontakty zdobędziesz zależy tylko od ciebie. Jak jesteś dobry to działa poczta pantoflowa i w sumie praca szuka ciebie a nie w drugą stronę.
@PortowySzczur:Ja z programowaniem niestety dopiero zetnąłem sie teraz na studiach. Weszło mi to bardzo łatwo, bo się nudze na lekcjach programowania. Mam znajomych i czasami jak pokazuje im co mam na studiach to mowią "chyba od 30 lat nikt tego nie uzywa". Ale często modyfikuje kody po swojemu albo dodaje rzeczy których nie uczą, innymi słowy bawię się tym i kombinuje. Także to na pewno bede rozwijał cały czas bo przynajmniej
@dantey: no to brzmi jak embedded albo co innego związanego z hardware. Doświadczenie przychodzi z czasem ja ci chcę pokazać że popularna tu opinia - 4k PLN BRUTTO to koniec (tak żeby ostatecznie zniechęcić) nie musi być uniwersalną prawdą. Popróbuj rzeczy i szukaj własnej drogi.
W tej branży przeskakiwanie pomiędzy poddziedzinami jest stosunkowo łatwe sam chcę przed emeryturą popróbować jeszcze pracy w gamedevie dla funu. A minimalne minimum daj sobie szansę