Wpis z mikrobloga

Zakup nieruchomości jako inwestycja i optymalizacja podatkowa. Jak kupić nieruchomość za 60% ceny, wynająć płacąc niższy podatek i docelowo zarobić. W dzisiejszym poradniku informację o rynku mieszkań i wpływie optymalizacji podatkowej na szybko rosnące ceny.

Jednych stać na mieszkania więc mają ich kilka, drudzy muszą je od nich wynajmować. Osoby posiadające kapitał i zdolności inwestycyjne to najczęściej przedsiębiorcy. Bardzo liczna w Polsce grupa mająca około 2.5 mln podmiotów. Dodatkowe obciążenia podatkowe wielu z was skłaniają do poszukiwania sposobów na płacenie niższych podatków. Zaoszczędzone pieniądze można dodatkowo zainwestować, zarówno bezpośrednio w firmę jak i w zabezpieczenie finansów osobistych. Polski system podatkowy mocno obciąża potencjał zysków więc normalną sprawą jest optymalizacja podatkowa która zwiększa rentowność kapitału którym dysponuje przedsiębiorca. Legalna optymalizacja podatkowa polega najczęściej na wykorzystaniu możliwych ulg i ponownym zainwestowaniu zysków spółki lub działalności. Można to zrobić na przykład kupując mieszkanie, a następnie wprowadzając je do majątku firmy.

Najczęściej z racji na niższe koszty rekomenduję wzięcie kredytu hipotecznego na prywatną osobę, i późniejsze przekazanie go do majątku firmy. To co zyskujemy to korzyść wynikająca z amortyzacji oraz odliczenia kosztów od raty odsetkowej. Dla założenia przyjmijmy, że nieruchomość kosztuje 500 tysięcy złotych. 10 letnia amortyzacja sprawia, że każdego miesiąca płacimy 792 zł podatku mniej. Odliczenie odsetek przy założeniu łącznego kosztu kredytu na poziomie 250 tysięcy zł daje nam 132 zł miesięcznej korzyści przez kolejne 30 lat. Łączna korzyść podatkowa wynosi około 150000 zł. Sens inwestowania w nieruchomości wiąże się z kalkulacja dotycząca możliwej kwoty odstępnego. Rata kredytu na 450 tysięcy zł to 1780 zł miesięcznie. Takie mieszkanie można wynająć za 1800-2200 zł.

Warto wspomnieć o kilku technicznych kwestiach. Mieszkanie może być naszym kosztem, gdy jednocześnie stanowi dla nas przychód. Wiąże się to z zapłaceniem podatku od zysku. Gdy wynajmujemy mieszkanie prywatnie płacimy 8.5% stawki ryczałtu W przypadku rozliczania mieszkania w działalności płacimy taki podatek jaki w danym miesiącu został nam naliczony. Od bazowej stawki 17% lub 19% odliczamy masę różnych kosztów. Przeciętnie łączna stawka opodatkowania nie powinna przekraczać 5-8%. Sprawia to, że płacimy podatek porównywalny lub niższy w stosunku do ryczałtu. Sprzedanie takiego mieszkania zwalnia nas z podatku jeśli w ciągu dwóch lat środki przeznaczymy na refinansowanie ich na cele mieszkaniowe. Sposób ten można więc wielokrotnie powielać.

Skuteczne inwestowanie wymaga od nas dywersyfikowania ryzyka. Zarabiania z działalności i gromadzonego majątku dywersyfikując źródła zarobku. Bycie uzależnionym od wielu czynników to ryzyko. Przedsiębiorcy zmniejszają je osiągając pewny zysk związany z niezapłaceniem podatku w przypadku kupna nieruchomości. Ich sytuacja jest każdego miesiąca lepsza o 925 zł, a to stanowi 50% kosztu realizacji przedsięwzięcia. Właśnie dlatego nieruchomości uważane są przez niektórych za pewną inwestycje. Dlatego mimo spowolnienia trendu mieszkania w największych miastach nadal drożeją. Realnie chronią oszczędności przed inflacją która wynosi 4%. Warto jednak wspomnieć także o tym, że wynajem jako inwestycja stracił na atrakcyjności przez czas Covid19. W kontekście nieruchomości warto śledzić także trendy w miastach takie jak jak zmiany planu zagospodarowania przestrzeni. W Krakowie z którego jestem i w którym możecie się ze mną umówić na konsultacje przegłosowano zgodę na kilkanaście 100-200 metrowych wieżowców w okolicy ul. Wielickiej, na terenach poprzemysłowych. Może to sprawić, że nieruchomości w najbliższym sąsiedztwie zdrożeją o może nawet 100% w ciągu 15 lat. Już teraz Wiślane Tarasy, Lipska czy Zabłocie uchodzą za prestiżowe, a powstanie nazwanego „Nowego Miasta” w Krakowie zwiększy atrakcyjność tych lokalizacji.

W następnym wpisie poruszę tematykę kupna samochodu na firmę, zarówno konsumpcyjnie i inwestycyjnie. Pod kątem najlepszego wprowadzenia go w firmę i zapłacenia niskiego podatku przy odsprzedaży.

  • 30
@droetker4: mnie interesuje optymalizacja dla takiego scenariusza: kupno mieszkania za gotówkę (ewentualnie kredyt jeśli to wychodzi w jakiś sposób lepiej), zrobienia w nim siedziby firmy i przyjmowania w nim klientów, np. usługi związane z poradami. Czy wykończenie mieszkania może być kosztem?

edit: i co z VAT bo słyszałem że na cele mieszkaniowe jest niższy niż na cele biznesowe
@Wychwalany: oczywiście, że tak. Także koszty związane z bieżącym utrzymaniem, środkami czystości, mediami, czy sprzętem AGD/RTV są wliczane do kosztów prowadzenia działalności. Co do opłacalności czy kredyt czy gotówka po prostu lepiej pod kątem podatkowym wychodzi kredyt. Daję on także dalszą swobodę dysponowania kapitałem w stosunku do kupna za gotówkę. Co do VATu i tematu nieruchomości w firmie polecam przeczytanie poradnika na infor.pl lub zgłoszenie się do mnie indywidualnie. https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/rozliczenia-vat/2987567,VAT-od-nieruchomosci-w-firmie-sprzedaz-aport-wycofanie-z-dzialalnosci.html
Co do VATu i tematu nieruchomości w firmie polecam przeczytanie poradnika na infor.pl lub zgłoszenie się do mnie indywidualnie.


@droetker4: o jezusku, przypadków do rozważenia cała masa. Dla mnie to temat myślę że za dwa lata. Oznaczam wpis jako ulubiony z nadzieja ze tu wrócę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
10 letnia amortyzacja sprawia, że każdego miesiąca płacimy 792 zł podatku mniej.


Jest jakiś sposób na użycie 10 letniej amortyzacji dla nowych mieszkań? Ewentualnie takich w których się już mieszka jakiś czas? Z tego co widzę to mieszkanie musi mieć poprzedniego właściciela i być używane przez 60 miesięcy, aby taką stawkę zastosować.
@droetker4: wydaje mi się, że ta optymalizacja zależy od różnicy w cenie najmu i wysokości raty. Przykładowo dla raty 2k, najmu 2,5k i kredytu 500k na 30 lat koszt odsetek to będzie ok 800 zł i amortyzacja 800 zł a więc 900x0,19 = 171, a 0,085x2500=212. Rocznie ok 500 zł. Także średnio. Dodatkowo mieszkanie musi być używane, aby zastosować taka stawkę. Szkoda zachodu. Może przy jakiejś wielkiej ilości mieszkań się to
@Piterniel: można rozpocząć amortyzację normalną stawką i po upłynięciu 60 miesięcy rozpocząć amortyzacje przyśpieszoną. Kwestia tego czy to możliwe zależy od paru czynników które powinny zostać omówione indywidualnie.

@MichealAngelo: Warto zauważyć, że odliczenia podatkowe które wynikają z 120 miesięcznego odpisu amortyzacyjnego naliczają się szybciej niż rata 30 letniego kredytu. Do tego w firmie najczęściej mamy szereg innych kosztów co sprawia, że opodatkowanie jest relatywnie niskie, i nie różni się bardzo
@droetker4 załóżmy, że biorę mieszkanie na kredyt na JDG. Z następnym rokiem wchodzi "Nowy Ład" i chcę zmienić formę prowadzenia działalności na spółkę z o.o. - co wtedy z mieszkaniem? Da się je przenieść? Kwestie odpowiedzialności finansowej można pominąć.
rzegłosowano zgodę na kilkanaście 100-200 metrowych wieżowców w okolicy ul. Wielickiej, na terenach poprzemysłowych. Może to sprawić, że nieruchomości w najbliższym sąsiedztwie zdrożeją o może nawet 100% w ciągu 15 lat.


@droetker4:

Wytłumacz logikę wzrostu cen w okolicy akurat, że zezwoli na budowę wieżowców?
@Multumos: Nie wykluczyłem w treści wpisu tego, że skala nie obowiązuję dla najmu okazjonalnego. Po prostu ludzie częściej wybierają ryczałt, szczególnie gdy wynajmują maksymalnie jedno lub dwa mieszkania. Księgowanie kosztów wcale nie jest takie proste jak się wydaje i gdy nie prowadzi się firmy większości się po prostu nie chcę tego tak rozliczać.