Wpis z mikrobloga

  • 11
959 + 1 = 960

Tytuł: Dry
Autor: Neal Shusterman, Jarrod Shusterman
Gatunek: science fiction, dystopia
Ocena: ★★★★★★★★

Książka opisuje nieodległą przyszłość, w której w południowej Californii zaczyna brakować bieżącej wody. Nie było żadnych ostrzeżeń, po prostu w pewnym momencie przestała lecieć z kranu. Głównymi bohaterami są nastolatki i dzieci: Alyssa, jej młodszy brat Garrett, sąsiad Kelton i Jacqui. To z ich perspektywy poznamy historię prawie 2 miesięcy braku wody. Te 2 miesiące będą ogromnym testem społeczności, współpracy i człowieczeństwa. Już na początku zobaczymy jak poszczególne osoby zareagują na kryzys, z którym nie mogli się zmierzyć nigdy wcześniej. Część z nich będzie totalnie zagubiona i zacznie np. sprzątać. Wyprawa do sklepu po wodę również pokaże brak logicznego rozumowania i postępowania u wielu ludzi i początki zwierzęcego instynktu.

Alyssa i Garrett zostaną sami bez rodziców, którzy ruszą na poszukiwanie wody. Jak nietrudno się domyślić, nie będzie to najlepsza decyzja. Tylko jedna rodzina zdaje się być przygotowana na nadchodzący kryzys - rodzina prepersów, natomiast jak to zazwyczaj zdarza sie w sytuacjach kryzysowych, ich sąsiedzi postanowią wykorzystać przewagę, jaką dało im bycie przygotowanym do każdej sytuacji i skraść ich cenne zapasy wody, innych przydatnych przedmiotów i pożywienia.

Jak wspomniałem wcześniej, historię poznamy z punktu widzenia nastolatków i to ich przygody w poszukiwaniu wody, leków i resztek człowieczeństwa są tutaj głównym tematem.

Mi się ta książka podobała, choć wiem, że zbiera wiele skrajnych recenzji, głównie ze względu na brak logiki głównym bohaterów, ale nie zapominajmy, że są tylko dziećmi, które do tej pory żyły pod kloszem rodziców i nigdy nie musiały same podejmować decyzji, czy zdobywać pożywienia. Mogę też potwierdzić, że podczas czytania ma się uczucie suchości w ustach i zaczyna się trochę inaczej patrzeć na bieżącą wodę. To poczucie komfortu, które w każdej chwili może zniknąć i zmienić całkowicie nasze życie.

Książka nie ma polskiego wydania, ale zdecydowanie warta jest przeczytania jej w oryginale, u mnie była dość długo na liście TBR, zanim doczekała się na swoją kolej.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
47/100
#bookmeter #czytamzwykopem #ksiazki
ali3en - 959 + 1 = 960

Tytuł: Dry
Autor: Neal Shusterman, Jarrod Shusterman
Gatunek:...

źródło: comment_16218038555QRAXL9zCRYA7iJ13qI5f1.jpg

Pobierz