Wpis z mikrobloga

Potrzebuję wskazówek co do wyboru uczelni na magisterkę w Danii.
Dostałem się na DTU (Kopenhaga), Aalborg i Aarhus, z tym że na tym ostatnim kierunek nie jest prowadzony w samym Aarhus, tylko w ich filii w Herning. Na każdej z uczelni mam inny kierunek i najbardziej podoba mi się ten w Herning, ale trochę się boję tego, że to może okazać się straszną dziurą.

Która z tych trzech lokalizacji jest waszym zdaniem najlepsza do studiowania? Mam na myśli takie rzeczy jak koszty życia, możliwość znalezienia "studenckiej" pracy dorywczej, ciekawe rzeczy do robienie w wolnym czasie, nawiązywanie znajomości itd.

#dania #kopenhaga #herning #aalborg #aarhus #studia #studbaza #studiazagranica

Która z tych lokalizacji jest najlepsza do studiowania w Danii?

  • Lyngby (15km od centrum Kopenhagi) 70.4% (19)
  • Herning (86km od Aarhus) 14.8% (4)
  • Aalborg 14.8% (4)

Oddanych głosów: 27

  • 15
@lukmar: Herning to dziura - będzie pewnie najtańszym miejscem do życia, ale do roboty za wiele tam nie będzie. Aalborg jest większy i bardziej sensowny, za to jest stamtąd wszędzie daleko, szczególnie jeśli chcesz gdzieś polecieć - najbliższe sensowne lotnisko to Billund (bo lotniska Aalborg i Aarhus za wiele nie oferują). Kopenhaga będzie najdroższa, ale będzie tam też najwięcej możliwości - ja bym wybrał DTU, chyba że bardzo kiepsko u ciebie
@lukmar: i co cię skłania do tego żeby robić drugi stopień za granica? Sam o tym myślałem ale właśnie mam dużo niepewości dotyczące np, różnicy w utrzymaniu studenta w takiej Dani a np we Wrocławiu, znalezienie dorywczej pracy, poziom języka angielskiego który wystarczy zeby sie utrzymać na studiach. Plusem 2 stopnia za granicą chyba jest to że często 2 stopień trwa 1 rok.
@mlodyernest: Z własnego doświadczenia - polskie uczelnie to kompletne dno w porównaniu do zachodnich. Studiowanie w Danii było sto razy przyjemniejsze, bo wykładowcy byli tam dla studentów (byli mili i pomocni), a nie by łechtać swoje ego i wyżywać frustracje, jak to w Polsce często ma miejsce. Co do języka, to i tak musisz mieć certyfikat C1, by się dostać, więc jeśli go zdasz, to nie będzie problemu w czasie studiów.
@ms93: a to wiem, że studia za granica to całkiem inny poziom. Słyszałem kilka opinii od znajomych którzy wyjechali studiować do UK, czy to na erasmusa do Hiszpani że tam jest całkowicie inne podejście do studiów przez co więcej się człowiek nauczy a jednocześnie studia są łatwiejsze i przyjemniejsze. Nie ma takiego bezmyślnego #!$%@? jak w Polsce. Kumpel studiuje w UK dziennie, ma 2 prace, kredyt studencki za zajebistych warunkach, kredyt
@ms93: Dzięki, właśnie takich odpowiedzi szukałem! A wiesz może jak jest z "grants and loans" dla obywateli UE? Gdzieś znalazłem informacje o stypendium, które jest uwarunkowane pracą min. kilkanaście godzin w tygodniu, ale nie umiem tego nigdzie potwierdzić.
Poza tym jeżeli dobrze rozumiem informacje z https://www.su.dk/ stypendia są zarezerwowane dla obywateli Danii, albo ludzi ze "statusem równym obywatelowi", czyli worker status albo mieszkających >5 lat.

@mlodyernest: Głównie zależy mi na
ludzi ze "statusem równym obywatelowi", czyli worker status


@lukmar: Ten status osiągasz pracując min. 10h w tygodniu i wtedy dostaniesz SU bez problemu. Przy czym ostrzegam, że znalezienie pracy może nie być takie łatwe.
@lukmar: Pomijajac to ze Herning to gleboka prowincja, Aarhus troche lepiej ale jednak tez, to DTU posiada najlepsza renome i najwyzszy poziom nauczania (z uczelni technicznych).
Dostaniesz SU jak przepracujesz 10 godzin tygodniowo. Kiedys moglo byc ciezej z praca ale teraz wydaje mi sie ze mozesz nawet pojezdzic na rowerku porozwozic jedzenie przez appke i tyle.

Powiedz jeszcze co chcesz studiowac ale raczej o wiele wiekszy wybor kariery bedzie potem w
@lukmar: z punktu nakowo-rozwojwego polecam DTU. Inne uczelnie sa daleko za. Zycie tez bedziesz mial lepsze w Lyngby niz w Herning cenow drozej ale nie wiem czy az tak mocno.
Sam nie studiowalem poza Kopenhaga ale od znajomych wiem ze jest duza roznica np. pod iloscia klubow zeby wieczorem wyjsc:)