Wpis z mikrobloga

Pytanie z zakresu: #prawojazdy #mpkwroclaw #pytaniedoeksperta

Skrzyżowanie ze światłami, kolizyjne z tramwajem: https://www.google.pl/maps/@51.090244,17.0645994,3a,75y,295.91h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1sKj7BKPFL5v0lNFE2CG295w!2e0!7i16384!8i8192

Scenariusz: skręcam w lewo, stoję na skrzyżowaniu od dobrej minuty czekając na lukę w ruchu przeciwległym, na przystanek wjeżdża tramwaj, stoi tam chwilę, zjeżdża i zaczyna na mnie trąbić.

Pytanie: czy ma do tego prawo? Wg mnie nie ponieważ już znajdowałem się na skrzyżowaniu na długo przed nim więc w żaden sposób nie wymusiłem na nim pierwszeństwa. Czy może coś mi się zapomniało jeżeli chodzi o przepisy?
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@darek-jg: na pewno ma to tutaj zastosowanie? Jak masz ocenić możliwość opuszczenia skrzyżowania jeżeli przy manewrze lewoskrętu musisz dojechać do lewej i obserwować ruch? Szczególnie że jest drugi przystanek ograniczający widoczność?
@darek-jg: wydaje mi się, że brak możliwości opuszczenia skrzyżowania dotyczy bardziej sytuacji gdzie wjedziesz na skrzyżowanie mimo, że na drodze w którą chcesz wjechać po zjeździe z niego nie ma miejsca na twój pojazd
Tutaj OP mówi, że był to jedyny sposób na bezpieczne wykonanie manewru i sądzę, że miał prawo tam stanąć. Może nie do końca jest to podparte przepisami, ale one nie są w stanie wyjaśnić każdej sytuacji w
nie mogłeś opuścić skrzyzowania i zablokowałeś tramwaj który miał zielone światło ;-)


@darek-jg: jakby każdy miał taką logikę jak ty, to nikt by nigdy nie wjechał na skrzyżowanie z sygnalizatorem S1 do lewoskrętu bo nigdy nie ma pewności czy nie trzeba będzie się zatrzymać w związku z nadjeżdzającym pojazdem z przeciwka. Wiedzą to kursanci, wiedzą to również egzaminatorzy, wykopki jak widać nie xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Berbelucha: Art. 28. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.  

2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd