Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Wiecie może jak wyprowadzić ten drugi wzór na obrót układu współrzędnych o pewien kat? Nie mogę na szybko znaleźć w internetach a coś mi świta, że było właśnie takie z tangensami. Wszystkie wzory na macierzach ale z nich jednoznacznie nie wychodzą pierwiastki. Niemniej jednak chciałem sobie potwierdzić i pobawić się wzorem.

#matematyka #fizyka #ciekawostki

W komentarzu dla chętnych następna strona
JakTamCoTam - Wiecie może jak wyprowadzić ten drugi wzór na obrót układu współrzędnyc...

źródło: comment_1622472398lFsvneTUUccYt6DpbEUErz.jpg

Pobierz
  • 7
@JakTamCoTam: Tzn. jeśli znasz macierz obrotu to do wzorków prowadzą przekształcenia arytmetyczne z wykorzystaniem wzorów trygonometrycznych (z dokładnością do tego że ten pierwiastek może być z plusem/minusem w zależności od wielkości kąta obrotu). Tylko jak bierzesz macierz, to musisz podstawic minus alfa bo nie krecisz punktem, tylko ukladem wspołrzędnych.
@JakTamCoTam Punkt (x,y) wyrażony za pomocą kąta alfa to: ( Rcos(alfa), Rsin(alfa) ), gdzie R to promień okręgu. Analogicznie wyrażamy obrócony o kąt theta punkt (x',y'). x'=Rcos(alfa+theta)=Rcos(alfa)cos(theta)-Rsin(alfa)sin(theta)=xcos(theta)-ysin(theta)=(1/cos(theta))(x-yA)=(x-yA)/(sqrt(1+A^2)). A to sin(theta)/cos(theta), czyli tangens kąta o który obracamy. Podobnie z y'.
1qccj - @JakTamCoTam Punkt (x,y) wyrażony za pomocą kąta alfa to: ( Rcos(alfa), Rsin(...

źródło: comment_1622484121w4leUnqneTOXitUnXkriHu.jpg

Pobierz