Wpis z mikrobloga

Aparat do 2500zł, co polecicie? brak jakiegkolwiek doswiadczenia poza robieniem zdj telefonem - aktualnie xiaomi redmi note 8 pro. Generalnie z zdj 'portretowych' jestem zadowolony, ale ostatnio coraz cześciej na wycieczkach (najczesciej) w góach, nie jestem zadowolony z tego co widze na zdj kontra to co widziałem na żywo. Polecicie cos ?

#fotografia
  • 28
@Kvothe: jako posiadacz niejednego aparatu powiem tak- w tej cenia żaden aparat nie zrobi Ci w automacie lepszych zdjęć niż telefon. Telefony mają tak dobre algorytymy obrobki ze jesli nie chcesz bawic sie w wymienną optyke ani obrobke RAW to szkoda nawet 5 tys wydawac na aparat. Zainwestuj w dobrego smartfona. I mowie to jako posiadacz wielu aparatow oraz sprzetu foto.
@Kvothe: używałem modelu III . krajobrazów nie miałem okazji. bo aparat był na prezent i krótko się pobawiłem.

od modelu IV jest już ekran dotykowy przez co lepiej kontroluje się autofocus na wybranym punkcie. V ma nieco inny obiektyw.

generalnie aparat jest bardzo uniwersalny jak na kompakt. przykładowe foto można zobaczyć online. i parę recenzji na yt jest.
@adam-photolive: klucz to określić jaki jest dobry smartphone. mam pixel 4a i jednak mój stary aparat canon lepszy.

zwł. że niektóre efekty psują jakość zdjęcia.

zapewne któreś huawei pro spokojnie dałoby radę.
@adam-photolive: czyli aparat za 2.5k w trybie auto nie zrobi nic dobrego? auto jest chyba po to zeby zrobic zdj na szybko, manual ok rozumiem ze mozna wykrecic fajne zdjecia, ale jeżeli jest tak jak piszesz i nie wyciagne z tego np RX100 III lepszych zdj niz z mojego apratu w telefonie to szkoda zachodu... ale jako ciezko mi uwierzyc w to.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kvothe: tryb auto zrobi ci zdjęcia jak telefon, kreatywny jest tryb manual, ale do tej kreatywności jeszcze potrzebne są obiektywy, inny efekt uzyskasz robiąc obiektywem szerokokątnym a inny robiąc tele.
@MrProperr: ale czy ten aparat RX III jest modelem z wymienna optyka/obiektywem? chyba nie rozwazalem wczesniej np Canon EOS ale nie chce sie bawic ani poswiecac kasy na tym etapie w obiektywty itp
@Kvothe: Algorytmy sztucznej inteligencji w smartfonach duzo lepiej radza sobie z obróbką niz te w telefonach. Poczytaj o fotografii obliczeniowej. Dla mnie aparat to narzedzie a do robienia zdjec wystarczy smartfon jak fla Ciebie z wyzszej półki. Pelno artykulow o tym na necie. To już nie te czasy gdy aparat mial przewage nad smartfonem w robieniu zdjec .
@Kvothe: Nie smutne. Po prostu aparaty to narzedzia pracy. A teraz aby sprzedać telefon musi miec dobry aparat a nie kazdy inetersuje sie jak zrobic dobre zdjęcie. Wiec ladowana jest tam sztuczna inteligencja, masa elektroniki i oprogramowania. To jak ze sportowym samochodem. Jak do niego wsiądziesz to nie znaczy ze od razu wygrasz wyscig. Dlatego aparaty kupuja ludzie majacy pojecie o fotografii w do smartfona laduje sie wszystko, zeby bez pojecia