Wpis z mikrobloga

Mirki z #pomidory #ogrodnictwo czym nawozicie? Mam odmianę pomidora cherry wild, która jest cholernie duża - będzie ponad 1.8 metra. Ale na niektórych "kisciach" jest 6 7 kwiatów a owoców robi się po dwa trzy, podczas gdy reszta kwiatów odpada z łodyżką... Mimo wszystko chciałbym wykorzystać pełen potencjał I mieć z tego bydlaka jak najwięcej plonów, a obawiam się, że przez brak właściwego nawożenia roślina nie ma energii do produkcji większej ilości owoców I tworzy po parę na kiść resztę zrzucajac :( zdjęcie dla atencji
źródło: comment_1623230416dpQfRPhGt0xqscj52KjZhv.jpg
  • 15
@Lokif:
Wydaje mi się, że to nie tyle kwestia nawożenia co nieprzycinania - cała energia rośliny idzie w długie pędy i liście. Ja do swoich dawałem nawóz eko w granulkach i jak w pierwszym roku nie przycinałem (bo nei wiedziałęm, ze trzeba) to nie miałem prawie wcale plonu. Jak w drugim zacząłem obcinać wilki i boczne pędy to ładnie owocowały. Twoja roślinka ze zdjęcia jest moim zdaniem tak ze dwa razy
źródło: comment_1623230644oVX4bi2ghGCvjMCDmYLRTN.jpg
@chlodna_kalkulacja okej dobrze wiedzieć xdd (mój pierwszy rok) z których dokładnie liści należy obrywac ?
Znaczy staram się by tam było po 2 pędy, chociaż jak czytałem opinie o tym pomidorze to pisało że on właśnie nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji - No A przynajmniej tą odmiana
@Lokif: o je*any jaki wielki już()

mój ojciec, ogrodnik amator twierdził kiedyś, że należy liczyć grona. Zależnie od tego na ile pędów prowadzisz, zostawiasz od 4 do 6 gron. Więcej krzak po prostu nie wyżywi, obrazowo mówiąc łodyga będzie miała za małą przepustowość.

Ta doniczka jest na moje niefachowe oko strasznie mała. Nawet na jeden krzak, nie mówiąc o 3.

https://budujesz.info/artykul/przycinanie-pomidorow-istotnie-wplywa-na-plonowanie,1326.html
@smk666
@general_bomba dzięki już się zabieram za czytanie,
Pewnie doniczka też ma wpływ na to, że nie chce mocno owocowac, pytanie czy jak zacznę teraz przycinać to poprawi się ilość plonu czy już po ptakach i pozostaje mi zostawic jak jest i co najwyzej doczytać na przyszły rok o hodowli A nie brać się za to amatorsko? :(
@Lokif: Pomidor nie będzie lepiej owocował jak mu przytniesz liście. Liście przycina się żeby nie było zbyt gęsto przez co będzie słaby ruch powietrza przy krzaku i zwiększa się ryzyko chorób grzybowych. Natomiast powinieneś regulować ilość pędów, prowadzi się na 1-2 pędy żeby maksymalizować plony. Z tego co widzę masz 3, ale teraz to już zostaw tylko nowe pędy obrywaj.

Jeżeli natomiast chodzi o zawiązywanie owoców to po pierwsze potrzebny jest
@Mirkosoft zapylam patyczkiem tak jak papryki tylko na paprykach utrzymuje się dużo więcej zalażków owoców, a tutaj spadają, no ale w sumie czytając Wasze porady to widzę, że problemem jest nie nawoz a przycinanie i zbyt gęste zasadzenie :(