Wpis z mikrobloga

@Priya @Faraluch @dendrofag to bardzo ciekawe, ale czy faktycznie trzeba chodzić na specjalistyczne warsztaty lub kopać w jakichś książkach (dziś jest łatwiej bo jest internet) żeby się tego dowiedzieć? Z perspektywy dziecka to msza nie ma sensu, a niestety dorośli są zbyt "zajęci" żeby cokolwiek wytłumaczyć. Ba, dziecko nawet może spotkać się z agresją, tylko dlatego że nic nie rozumie. Chciałbym tu też mocno podkreślić hipokryzję dorosłych, gdzie z jednej strony na
czy faktycznie trzeba chodzić na specjalistyczne warsztaty lub kopać w jakichś książkach (dziś jest łatwiej bo jest internet) żeby się tego dowiedzieć?


@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: Bardzo możliwe, że podstawowe informacje o mszy miałeś nawet w modlitewniku z I komunii świętej albo uczono Cię o tym na lekcjach religii. Problemem jest to, że po latach nie pamięta się informacji z religii, które się miało w tak młodym wieku, a starsi nastolatkowie nie są zainteresowani
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: masz niestety trochę racji, jednak tutaj odpowiedzialność leży troszeczkę po obu stronach. Przykładowo ja, przez dużą część życia byłem ateistą, a jak już szedłem do kościoła to dlatego że musiałem ze względu na jakąś uroczystość.

W pewnym momencie jednak mojego życia doszedłem do wniosku że trzeba sprawę dokładniej zbadać. I zbadałem. Dla chcącego nic trudnego, materiałów jest tak dużo że życia ci nie starczy żeby je wszystkie zbadać i sprawdzić.
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: Jak ktoś jest zainteresowany to wie wszystko. Jako ministrant dokładnie wiedziałem która część mszy wygląda dokładnie tak, a nie inaczej i dlaczego tak jest. Gong podczas przemiany jest symbolicznym momentem i ma za zadanie skupić uwagę wiernych na tym ważnym momencie.
U mnie na wsi zawsze to była jakaś nobilitacja, czy coś w ten deseń. Nie każdy ministrant mógł sobie #!$%@?ć w gonga. To jakieś szkolenie wieloletnie było, zanim po szczeblach wiary dotarło się do tego gongowego stanowiska.


@Zajob_Ze_NieMaKiedy_TaczkiZaladowac: Co ty za porąbaną parafię miałeś? Przecież tego uczyli razem z innymi podstawami i zawsze się wysyłało do tego najmłodszych.
Nikt dziecku nie tlumaczy


@Pierorzek: Gdy szedłem do komunii, to dostałem książeczkę w której były komentarze, zarówno do obrządku i jego porządku jak i innych rzeczy, typu 7 grzechów. Jak zawsze - kwestia środowiska w którym funkcjonujesz.