Wpis z mikrobloga

#gruparatowaniapoziomu #kalkazreddita #wymarlegatunki #zwierzeta #nosorozce
Odnaleziono skamieliny nowych gatunków Paraceratherium (największy ssak lądowy jaki żył) znalezione w Chińskiej prowincji Gansu.
artykół
Kiedyś uważano, że żyły w Mongolii i występowały na ograniczonym obszarze. Dzisiaj wiemy, że zamieszkiwały Europę wschodnią, oraz Azje zachodnią, środkową oraz południową. nowe znalezisko przesuwa granicę występowania dalej na wschód. Poniża mapa nie zawiera zaktualizowanych informacji.
https://whatsnext.pl/wp-content/uploads/2021/06/nosorozce-mapa.jpg
orkako - #gruparatowaniapoziomu #kalkazreddita #wymarlegatunki #zwierzeta #nosorozce ...

źródło: comment_1624200090t2ETUGdmCRyWHHOyc5vrf1.jpg

Pobierz
  • 18
długi czas myślałam, że to takie legendy

@Kressska: Jakim cudem? Zresztą mniejsza z tym. Opowiadaj jak to było gdy się dowiedziałaś, ze byłaś w błędzie. Opis twojego szoku informacyjnego jest znacznie ciekawszy.
@orkako: po prostu tak jak słuchałam historii, bajek o czarownicach, smokach itp. to w tej samej kategorii traktowałam dinozaury XD dopiero w szkole, jak zaczęliśmy mówić o prehistorii to mnie oświeciło "a to nie są bajki" XD no pewnie miałam minę wtf XD i właściwie do dzisiaj mam i do dzisiaj bardzo ciężko mi pojąć, że to nie jest ściema XD
@Kressska: Nie wiemy czy młode dużych dinozaurów również posiadały jakieś włosy lub pióra. Wiemy, że duże gatunki nie posiadały, a nawet traciły z wiekiem stałocieplność (wyjątkiem są gatunki żyjące na Antarktydzie i nie migrujące na czas nocy polarnej). Nie wiadomo również kiedy pióra się pojawiły. Takie włoski odkryto już u przodków dinozaurów, podobnie jak stałocieplność. Włoso-pióra miały na przykład pterozaury.
https://nowosci.co.uk/cudowne-wymarle-gady-latajace-mialy-szczatkowe-piora/
https://eartharchives.org/articles/exquisitely-preserved-fossils-prove-pterosaurs-grew-bird-like-feathers/
@orkako: myślałam, że może zawodowo się zająłeś tematem. Niesamowite to dla mnie istoty, serio. Im więcej wrzucasz fotek tym bardziej tego nie ogarniam ;) ten z ostatniego linku wygląda jak po prostu jakaś chimera ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kressska: No przez ostatnie 10 lat dużo się zmieniło w kwestii dinozaurów. Znaleźliśmy dinozaury latające, szybujące, skaczące po drzewach jak małpy, ziemno-wodne oraz dostosowane do chłodniejszego klimatu.
Tu masz wizję artystyczna ceratopsów z bieguna północnego. nie mamy dowodów, że miały okrywę, ale ich przodkowie posiadali prymitywne pióra, wiec możliwe, ze te z południa posiadały je również aby nie zamarznąć podczas arktycznych wiosen i jesieni (na noc arktyczna większość pewnie migrowała na
orkako - @Kressska: No przez ostatnie 10 lat dużo się zmieniło w kwestii dinozaurów. ...

źródło: comment_1624209513XGZWRxHruClupPS3eepvEv.jpg

Pobierz
@MandarynWspanialy: Mnie też zabolało, ale było już za późno. ¯\_(ツ)_/¯
@Kressska:

Może chciałbyś założyć autorski tag o dinozaurach i tym podobnych ciekawostkach?

Nie wiem jak. Już miałem o czołgach, genetyce, ewolucji technologicznej, zwierzętach, geopolityce, interpretacjach piosenek i mam jeszcze kilka niezrealizowanych pomysłów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dinozaury nie są moja pasją. To pasja z dzieciństwa, a że jestem z informacjami w miarę na bierząco....no cóż lubię
orkako - @MandarynWspanialy: Mnie też zabolało, ale było już za późno. ¯\\(ツ)\/¯
@Kr...

źródło: comment_1624214458seh9IJ7jf8NINAvhLIRpNK.jpg

Pobierz
ł 163 milionów lat temu (okres jurajski) na terenie dzisiejszych Chin. Dla przykładu Archaeopteryx (protoptak) w żył w okresie 150,8–145,5 mln lat temu, zaś Confuciusornithidae (wczesny ptak) żyły 125-120 milionów lat temu.


@orkako: i to jest coś czego mój mózg nie ogarnia XD

Dzięki za ciekawostki, z chęcią sobie poczytam i poprzeglądam.
@Kressska: I jeszcze najwierniejsza rekonstrukcja T-rexa:
Ciekawy jest też temat zmumifikowanych dinozaurów. Dzięki nim możemy odtwarzać skórę, kształt ciała, a nawet kolor umaszczenia. Kolory czasem można też odgadnąć dzięki skamieniałościom i utrwalonym pigmentom na skale. Możemy jednak jedynie określić pigment czarny, jasny i rudy/brązowy.