Wpis z mikrobloga

Przeznaczenie to głównie webdev


@bagietson: Jeżeli chcesz kupić coś na dłużej to obecnie nie ma sensu iść w nic z Intelem, cały ekosystem na bardzo długo będzie miał pełną uwagę na ich architekturę. Nowe programy nawet obecnie optymalizują już bardziej zwracając uwagę na M1 niż to jak działa na Intelu.
@rybak17: Dużo przykładów ale nie będę podawać niszowych albo projektów open-sorce. Najlepszym przykładem z popularnych jest np. Affinity Photo, wystarczy spojrzeć na forum developerzy cały czas chwalą się wynikami na M1, cały czas tylko M1. Sporo aktualizacji opisuje jakie usprawnienia robią w stronę M1, priorytet to liczby jakie robią na M1. Wyniki M1 w ich przypadku są naprawdę świetne i wygrywają z teoretycznie bardzo mocnymi maszynami, sporo w tym zasługi pod
@devones: Podobno mają jeszcze wypuścić Mac Pro na Intelu.

To normalne że programiści się chwalą dostosowaniem aplikacji do ARM. Takie Affinity Photo nadal świetnie działa na Intelu.
Za to wiele aplikacji i wtyczek nie jest dostosowanych nadal.
@devones: Podobno mają jeszcze wypuścić Mac Pro na Intelu.


@rybak17: Nie ma takiej szansy nawet najmniejszej, o to wręcz "założę" się bez żadnego problemu. Nie wypuszczą nic na Intelu wiele lat.

Raczej piszą tak o Mac Pro: https://9to5mac.com/2021/05/18/40-core-mac-pro-high-end-mac-mini-in-development/

To normalne że programiści się chwalą dostosowaniem aplikacji do ARM.


@rybak17: Bo najczęściej aplikacja działa po prostu lepiej, co do braku wtyczek - kwestia czasu. Za jakiś czas sytuacja się odwróci
@devones: Zobaczymy, na razie Apple nie ma mocnych desktopowych CPU/GPU. Obecny iMac z M1 to dla mnie niewypał.

Mam iMaca z 2020 i Air z M1 i nie widzę żeby aplikacje na M1 działały lepiej, więcej mam za to problemów na M1

Kilka funkcji w montery i iOS 15 wymaga nie ARM tylko odpowiednich instrukcji w procesorze. Stare ARMy nie dostają nowych funkcji tak samo.
Wiele funkcji za to działa na