Wpis z mikrobloga

Hejka, postanowiłem się przełamać i w najbliższym czasie wybrać się na 3 dni w #tatry. Lecz potrzebuję porady, otoż jest to moja pierwsza wycieczka i nie wiem jak to wszystko zorganizować. Chciałbym z pewnością jak najlepiej wykorzystać te 3 dni i zwiedzić jak najwięcej. Planuję wybrać się własnym autem, rozważam Zakopane lub Białkę Tatrzańską na nocleg, lecz pytania jakie mi się nasuwają to jak z parkingami przy szlakach (np nad morskie oko), czy może wybrać inną drogę transportu na szlaki z miejsca noclegu?
Kolejne pytanie, to jakie szlaki polecacie dla początkujących i w jaką odzież się zaopatrzyć?

Planuję się wybrać w środku tygodnia więc wydaję mi się Zakopane będzie lepszym wyborem, ponieważ nie będzie takiego nawału jak w weekend, choć mogę się mylić, bo wakacje w pełni.

Z góry dziękuję za pomoc i proszę o wyrozumiałość, gdybym ogarniał takie rzeczy to bym nie pytał :D
#podroze #pytanie #kichiochpyta
  • 13
@wilhelm99: Parkingi to najbardziej Cię interesują na Łysej Polanie/Palenicy Białczańskiej, bo są oblegane, możesz wcześniej zarezerwować miejsce online i sugeruję tak zrobić, jeśli musisz autem. Busy też dojeżdżają, kosztują 10 ziko. Ja bym nocował w Zakopcu, bo dużo bliżej na szlaki.

Szlaki jakie polecam: Dolina Strążyska - Sarnia Skała - Dolina Białego, Palenica - D5SP - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - Palenica (ten jest dość długi), Kuźnice - Boczań -
@wilhelm99 obadaj kwaterę gdzieś w miarę blisko dworca PKS. Stamtąd odjeżdżają co chwilę busy w każdą możliwą stronę. wtedy możesz zejść w innym miejscu. Nie wiem jaką masz kondycję ale jak jedziesz pierwszy raz to 3 dni wycieczek w góry może cię zajechać. Jednak Tatry to duże przewyższenia. Wybierz się w Tatry Zachodnie. W Tatrach Zachodnich obowiązkowo dolina Kościeliska i jak noga pozwoli to wejście na Ornak a potem można pociągnąć dalej
@wilhelm99 no najlepiej tak zrobić. Albo po dniu wyrypy ogarnąć jakąś dolinę, chociaż to też spacer na kilkanaście km. Np taka Kościeliska to super pomysł szczególnie coś co jest nieoczywiste tzn jaskinia mylna, wąwóz Kraków, staw Smreczyński. Są to 3 odnogi. Jaskinia mylna to największa udostępniona turystycznie jaskinia w pl, gdzie idziesz samemu o własnym źródle światła. Polecam zabranie sobie mapy jaskini do środka bo pomoże ci to w rozeznaniu się, co
@wilhelm99: 1) Jeśli Zakopane i uda się ogarnąć nocleg blisko dworca to chyba bym wybrał busy, a nie własny samochód. Komunikacja z najważniejszymi miejscami jeśli chodzi o start szlaków jest bardzo dobra, a bilety nie są jakieś bardzo drogie.

2) Szlaki: Chochołowska - Grześ - Rakoń i jak starczy sił to może Wołowiec, Dolina 5 Stawów i przez Świstówkę do Morskiego Oka albo na Szpiglas (łańcuchy), Zachodnie (Starorobociański, Jarząbczy itp), Kuźnice
@wilhelm99: Koniecznie przed wyprawą ubierz sie na cebulę, pogoda w górach potrafi nieźle dać w kość. I nie zapomnij o kurtce przeciwdeszczowej.
Co do dojazdu to weź pod uwagę jakiś bus albo pociąg