Wpis z mikrobloga

Jako że MF ogłasza wszem i wobec, że skończy się wykup 1% na osobę prywatną z #leasing - https://www.wykop.pl/link/6179767/koniec-z-wykupem-leasingu-prywatnie-limit-transakcji-gotowkowych-z-15k-do-8k/
moje pytanie jest następujące - jak żyć, co robić, jak najlepiej (najmniej) dać się wydymać?

Weźmy przykład okrągłych cyfr.
Powiedzmy że wzięliśmy auto za 123k brutto (100k netto + 23k VAT u - powiedzmy że to suma wszystkich wpłat+rat+wykupu).

Powiedzmy że jesteśmy już po zmianach przepisów i jesteśmy w piździe - wykup jest traktowany jako firmowy, auto mamy powiedzmy "przymusowo" w środkach trwałych.
Leasing trwał powiedzmy 3 lata, wartość rynkowa pojazdu spadła o 50% -> takie 3-letnie auto można kupić na rynku za ~61,5k.

Przez cały okres leasingowania, odliczaliśmy połowę VATu, więc sumarycznie do US zapłaciliśmy mniej o 11,5k zł.

Ktoś mi wyjaśni o co chodzi na przykładzie takich cyferek, ze "skorygowaniem VATu" przy sprzedaży?
Przykładowe źródło: https://www.infakt.pl/blog/darmowe-ebooki/jak-kupic-i-sprzedac-samochod-firmowy/

Jak wygląda kwestia VATu przy sprzedaży?
W teorii powiedzmy że z dnia na dzień decyduję się na sprzedaż auta za wartość rynkową - 61,5k, wystawiam fakturę VAT i dochodzi mi 14,145k zł VATu.
To w ogóle możliwe - że odliczyłem mniej, a finalnie zapłacę jeszcze więcej xD?

Da się jakkolwiek ominąć VAT przy sprzedaży takiego pojazdu, nawet trzymając go kilka lat?

Sporo czytam, często padają ramy 60msc lub 6 lat, ale nigdzie nie ma realnych przykładów.

@inFakt

Z tego co wstępnie widzę, najlepiej samochód taki przekazać w darowiźnie, wtedy nie płacimy PITu, pytanie co zrobić z VATem (da się go jakoś uniknąć, przeciągając moment przeniesienia własności przez darowiznę)?

#podatki #b2b #motoryzacja
  • 17
@bigos555: no właśnie #!$%@? - https://www.ifirma.pl/blog/darowizna-samochodu-bedacego-srodkiem-trwalym-w-firmie.html

W związku z powyższym darczyńca, który podaruje samochód firmowy dowolnej osobie. Wcześniej przy jego nabyciu miał prawo do obniżenia podatku należnego, będzie zobowiązany opodatkować tę transakcję podatkiem VAT.


Z kolei jeśli darczyńcy nie przysługiwało w całości lub części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, to darowizna samochodu firmowego nie
@Namyslaw: to korygowanie polega na tym. Że:
Kupujesz auto za gotówkę i odliczasz 50% Vat. Użytkujesz rok a następnie sprzedajesz i przy sprzedaży płacisz pełny VAT od tego. No i wtedy możesz to skorygować

Robisz korektę i dodatkowo odliczasz 48/60 z pozostałych 50% których nie odliczyłeś przy zakupie.

Finalnie okazuje się że przy zakupie zapłaciłeś tylko 10% VAT

Czyli finalnie kupujesz auto za 100 netto i odliczasz 20.7tys VAT a płacisz
@zibizz1: czyli jak wykup byl na 1%, czyli 1230zl brutto... To jesteśmy w dupie, bo w najlepszym wypadku z tej kwoty odzyskamy do 230zl sumarycznie xd. Czyli połowa VATu, nie odliczona od normalnych rat leasingowych (99% kwoty), przepada tak po prostu?

Jest jakikolwiek realny sposób na uniknięcie/zmniejszenie zapłacenia VATu od takiego pojazdu, poza trzymaniem go w firmie aż do zezłomowania xD?
@Namyslaw: no tak spójrzmy na to obiektywnie. Dlaczego mielibyśmy w takim wypadku odliczyć cały VAT czy nawet pół całego VATu? Jeśli kupiłeś coś na cele JDG, nie zużyłeś do końca i sprzedajesz to naturalne jest zapłacenie VAT
@zibizz1: niby tak. Ale jeśli z jednej strony dają możliwość odliczenia połowy VATu po drodze, a finalnie nie będę mógł wykupić prywatnie... to czemu miałbym płacić cały VAT od sprzedaży.
@dopeboiYSL: póki to postraszyli kijem, ale czuję że tym razem trwające leasingi też mogą oberwać, bo pewnie wymyślą że liczy się data na fakturze wykupowej, czyli koniec leasingu i gówno ich obchodzi data podpisania leasingu (no bo podpisałeś jako firma, a wykupić chcesz "prywatnie").
Mam oczywiście nadzieję że nie, bo sam bym oberwał.
@dopeboiYSL: Będzie dotyczyło wszystkich nowych transakcji od wejścia ustawy w życie. Tzn. FV wykupu jest odrębną transakcją, więc będzie to dotyczyło również leasingów już w trakcie.

@Namyslaw: @LuckySeven: Dzięki za zawołanie. Osobiście nie zabieram jeszcze stanowiska w tej sprawie, ponieważ jest to póki co projekt. Projekt zdecydowanie na niekorzyść przedsiębiorców. Przy okazji analizowałem temat limitu 150k. Każdy się z tym oswoił, ale nie wziął pod uwagę, że auta drożeją
@OptiFinance: no pięknie. Człowiek sobie wszystko przekalkulował i nawet przez myśl mu nie przeszło, że mogą zmienić prawo tak, że realnie będzie działało "wstecz" w przypadku trwających leasingów.

Kraj tak przewidywalny, że z dnia na dzień możesz być kilka-kilkanaście tysięcy w plecy, bo się karakanom coś odwidziało i mimo że działałeś w 100% zgodnie z prawem (nawet były wyroki sądów i same opinie US które potwierdzały legalność prywatnego wykupu), to nagle