Wpis z mikrobloga

Moj znajomy od kilku lat boi sie liczby "13". Z tego co mi opowiadal wszystko zaczelo sie od tego, ze zaczal czytac o przesadach jako, by ta liczba oznaczala 'pecha'. Z czasem lek do tej liczby zaczal co raz bardziej narastac, zaczelo sie czeste mycie rak, zamykanie kilka/kilkanascie razy drzwi oraz inne obsesje impylsywno kompulsywne.
Wszelkie rytulaly o pewnych minutach nie mogl nic robic, wieczne wyliczanie czasu, co kilka/kilkanascie minut budziki, wszelkie rytulaly, robienie wszystko wedlug schematow.

Nie widzialem sie z nim kilka miesiecy, teraz widze, ze jest z nim jeszcze gorzej, ostatnio udalo mi sie go wyjatkowo wyciagnac na piwo (bo normalnie nie wychodzi z domu.) To jestem przerazony do czego go to doprowadzilo, jak bym rozmawial z inna osoba, praktycznie sie nie odzywa z tego co sie domyslam chyba dlatego, zeby nie uzyc slowa jednoczesnie myslac o trzynastce. Przechodzac przez jakies kluczowe miejsca wraca sie po kilka razy (pewnie tez dlatego, ze akurat przechodzac mysli o tej liczbie) Albo co jakis czas zmyka oczy i oczyms duma (jak, by medytowal), widac ze jest w ciaglej presji - juz nie potrafi sie smiac z dawnych rzeczy. Takich chorych abstrakcji zauwazylem wiecej, ale nie o tym chcialem pisac.

Po prostu nie rozumiem jak to jest mozliwe, zeby ktos doprowadzil sie do takiego stanu. Gosciu mial raczej swietne zycie, brak problemow, dostatek pieniedzy, a wpadl w takie go..no przez jakas smieszna liczbe, WTF?!
Czasami rozmyslam co moglo doprowadzic do takiego stanu, moze to ze lubil sobie duzo wypic i to dosc regularnie? Tak samo myslalem, jak mozna pomoc takiemu czlowiekowi, mowilem mu zeby podszedl z tym do jakiegos psychologa, ale twierdzil, ze zaden psycholog mu z tym nie pomoze, ze nie da sie tego usunac. Wiec myslalem, zeby moze polecic mu wlasnie ceremonie z uzyciem ayahuaski (DMT.) :>
#dmt #psychologia #zaburzenia
  • 3
@Propagidator: ja bym zwyczajnie z nim usiadł i słuchał czemu tak bardzo przeraża go liczba 13. Ze słuchania ludzi z problemami wiele mogą oni wynieść. Zwykle słuchanie bowiem daje im możliwość usłyszenia samych siebie, mogą mówić a Ty nie odpowiadając, lub tylko pytając, pogłębiasz ich tok myślenia, dając im sposobność przysluchania się samym sobie co ostatecznie będzie prowadziło do refleksji nad samym sobą. Na tym polega psychoterapia. To da mu psycholog.