Wpis z mikrobloga

Możecie mi rozjaśnić, o co chodzi z "widocznoscią i obsługą" dysków PCIe NVMe M.2 ?
Nowa płyta (asrock H490M, bios najnowszy), dysk NVMe Adata SX6000LNP (sprawny, w drugim kompie wsadzony - windows zainstalował się na nim bez problemu i startuje), i dla testu drugi SSD sata

W biosie UEFI, w zakładce Advanced > NVMe Configuration dysk SX6000 jest wykrywany, wykrywa jego pojemność 512.2GB
W zakładce Boot mogę wybrać boot z Windows Boot Manager na SX6000
(klucze secure boot wyczyszczone, CMS wyłączony, default).
Windows 10 21H2 instalka w wersji UEFI (próbowałem starszych, tak samo się zachowują).

Wszystko fajnie, ale z NVMe nie bootuje (nic dziwnego, czysty pusty dysk), ale podczas instalacji windowsa - nie ma dysku do zainstalowania.
Podłączyłem dla testu dysk ssd sata - windows w instalatorze widzi go. Zainstalowany win10 21h2- nie widać w menadzerze dysków ani w menadzerze urządzeń dysku NVMe w ogóle. ALE W BIOSIE PRZECIEŻ JEST ?!

#komputery #uefi #m2 #nvme
  • 10
@wypokowy_expert: ma jeden, nie ma wyboru więc "co spieprzyć". Dysk (i slot) oczywiście jest nvme-pcie, nie sata/ahci, i tak samo wykrywa go bios.

Płyta to klasyczny intel h490, więc ciężko by instalka win10, zwłaszcza uaktualniona najnowsza 21H2 - nie miała drivera i umiała obsługiwać nvme czy złącza PCIe. Zwłaszcza że na drugim pc, z tej samej instalki - ten sam dysk nvme - widać i się zainstalowało..
@hrumque: Hmm, a możesz podczas instalacji systemu wyświetlić konsolę CMD, przejść do diskpart i sprawdzić listę dysków i czy widoczny jest ten M.2 PCIe NVMe?

https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/all/pytanie-o-instalacje-windows-10-przejscie-z/55c91d03-ddc9-4445-81b5-e5671410a2cd

Można nawet jakoś sprawdzić system plików.
Nie wpisuj jednak wsystkich komend z tego linku - chcę tylko sprawdzić czy ten dysk jest widoczny w diskpart i czy można podejrzeć system plików jaki na nim jest, a zapomniałem jaka komenda na to jest - gdzieś na
podczas instalacji systemu wyświetlić konsolę CMD, przejść do diskpart i sprawdzić listę dysków i czy widoczny jest ten M.2 PCIe NVMe?

DISKPART
SHOW DISK

@maniek50005: "there are no fixed disc to show".
@maniek50005: jeszcze lepiej.
Jak w biosie się wejdzie w "secure boot" opcje zaawansowane, to można np importować klucze itp, tak samo "flash utility" - i gdy się to wybierze to nie ma problemu - dysk nvme jest widoczny (dla uefi biosu), widoczne na nim 3 partycje windowsowe normalnie, i ich zawartość, pliki katalogi (po testowej instalacji na tym dysku systemu w drugim kompie), by można było wybrać plik biosu do flashowania,